Naposledy sme si predstavili obchodovanie s indikátorom Bollinger Bands v kombinácii s RSI či MACD. Dnes si ukážeme stratégiu, v ktorej skombinujeme indikátor Parabolic SAR, MACD (pre potvrdenie trendu) a využijeme aj exponenciálny kĺzavý priemer EMA.
Ešte predtým, než začneme s ukážkou tejto stratégie, predstavíme si bližšie indikátor Parabolic SAR. Ako uvidíte, v grafe je zobrazený prostredníctvom bodiek, ktoré sa nachádzajú buď nad alebo pod cenou. Pokiaľ sú bodky nad cenou, signalizuje to medvedí signál, a ak pod cenou, je to býčí signál.
Najprv si indikátory nastavíme – pre EMA použijeme 224 dňový priemer, MACD (11, 22 a 9) a SAR (0,01; 0,01; 0,4). Časový rámec si môžete navoliť rôzny, osobne som mal pri znázornení nastavený 5-minútový graf.
Čo ďalej?
Ako prvé sa pozrieme, či je cena nad alebo pod dlhodobým EMA. Na dnešnom M5 grafe EUR/USD vidíme, že trh sa pohyboval nad priemerom a postupne ho prerazil zhora nadol. Hľadáme preto sell signály pre vstup do medvedej pozície. Vidíme, že PSAR je nad cenou, čo nám poskytuje medvedí signál. MACD preráža signalizačnú krivku zhora nadol, čím dostávame potvrdenie pre vstup do medvedej pozície.
O 13:53 som nastavil SELL na cene 1,08732 EUR/USD.
PSAR ako aj MACD ďalej potvrdzuje medvedí trend a cena pokračuje v poklese.
Z obchodu som vystúpil o 14:00 pri cene 1,08616 EUR/USD.
Trader, zakladateľ portálu skolaforexu.sk. Vyštudoval Financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte UMB, s obchodovaním začal na VŠ.