Recenzia RoboMarkets – skúsenosti, poplatky

Úvod

RoboMarkets je broker, ktorý vznikol v roku 2012 a o rok neskôr získal licenciu európskeho brokera. RoboMarkets má pobočku priamo v Prahe a podporu v českom jazyku, čo je pre český a slovenský trh veľká výhoda.

Broker má reguláciu CySEC a registrovaný je v 29 európskych krajinách. RoboMarkets sa konkrétne radí medzi multi-asset brokerov a ponúka osem druhov aktivít a viac ako 8700 nástrojov na obchodovanie.

Ide o rýchlo rastúcu spoločnosť, ktorá v súčasnosti eviduje viac ako 250-tisíc otvorených účtov (viď nižšie).

S RoboMarkets získavate prístup na najväčšie finančné trhy. Využívať môžete množstvo finančných inštrumentov: 

Forex – v ponuke viac ako 40 menových párov

Kryptomeny – cez CFD môžete obchodovať viaceré virtuálnych mien, ako napr. Bitcoin, Ethereum, Ripple či EOS;

Indexy – v ponuke niekoľko hlavných akciových indexov;

ETF – Exchange-traded fund alebo fondy obchodované na burze;

Komodity – či už cez CFD alebo ETF máte prístup k rôznym komoditám – od energií, ako je ropa, zemný plyn až po kovy vrátane paládia a platiny.

 Platformy v RoboMarkets

Investori, ktorí plánujú využiť RoboMarkets si môžu vybrať z niekoľkých obchodných platforiem.  Samozrejmosťou sú aj platformy pre Android a iOS.

  • MetaTrader 4 – platforma, ktorá je považovaná medzi retailovými, resp. malými investormi za klasiku. Platforma je stále veľmi obľúbená. Dopomáha jej k tomu aj praktické užívateľské prostredie, dostupnosť všetkých finančných nástrojov či široký výber analytických nástrojov;
  • MetaTrader 5 – táto platforma je určená najmä pre náročnejších obchodníkov. Jej prednosťami sú rýchlosť a spoľahlivosť. Je využívaná najmä obchodníkmi, ktorí uprednostňujú automatické obchodné systémy;
  • R Trader – táto platforma je populárna vďaka jednoduchému ovládaniu. Je dostupná z mobilného telefónu, tabletu, počítača či notebooku. Používateľom ponúka mnoho pokročilých funkcií, vyspelý dizajn, široký výber nástrojov technickej analýzy. Vďaka tejto platforme je možné vytvárať automatické stratégie či využívať pokročilé zobrazenia grafov. 
  • R Web Trader – ide o webovú platformu, ktorá je k dispozícii vo všetkých prehliadačoch

Kopírovacia služba CopyFX

RoboMarkets sa snaží byť špičkou v technológiách, čo potvrdzuje aj jeho vlastná kopírovacia služba CopyFx. Ak ste sa už s kopírovacím systémom stretli, potom viete, že vďaka tejto službe môžete kopírovať obchody rôznych traderov, prípadne sa do tohto systému sám zapojiť ako trader a povoliť ostatným kopírovať vaše obchody.

Aby ste mohli využívať túto službu, stačí sa zaregistrovať a vykonať váš prvý vklad. V sekcii „Investice -> Hodnocení obchodníku“ si následne môžete prezerať traderov a ich výsledky a na základe dostupných štatistík sa rozhodnúť pre kopírovanie. 

Vklady a výbery

 Vedieť o podmienkach vkladov/výberov je dôležité skôr, ako sa rozhodnete obchodovať na burze.

 Vklad môžete uskutočniť hneď niekoľkými spôsobmi – bankovým prevodom, platobnou kartou, prostredníctvom Skrill, Fasapay, Neteller, WebMoney. 

Veľkou výhodou tohto brokera je, že poplatky súvisiace s vkladmi a výbermi hradí v plnej miere RoboMarkets, pokiaľ sa rozhodnete tieto transakcie uskutočniť prvý alebo tretí utorok v mesiaci.

Pokiaľ v RoboMarkets uskutočňujete výber prvý alebo tretí utorok v mesiac,
máte tento výber bez poplatku.

Typy účtov

Broker RoboMarkets ponúka niekoľko typov účtov spadajúcich do niekoľkých kategórií – Pro, ECN a R Trader.

Do kategórie Pro spadajú dva druhy účtov – Pro-Cent a Pro-Standard. Na otvorenie týchto účtov je potrebný minimálny vklad 100 eur.

Do skupiny ECN patria ECN-Pro (minimálny vklad – 100 eur) a Prime (minimálny vklad 5-tisíc eur). Tieto druhy účtov sú určené primárne pre profesionálnych obchodníkov uprednostňujúcich obchodné podmienky na vyššej úrovni. 

Kategória R Trader – je určený pre tých, ktorí sa chystajú investovať do reálnych akcií a pre tých, ktorí chcú obchodovať inštrumenty ako kryptomeny či indexy.

Vzdelávacie akcie

Treba tiež spomenúť, že RoboMarkets niekoľkokrát do roka organizuje akcie zamerané na vzdelávanie. Ide o webináre a semináre, ktoré majú vždy iné tematické zameranie.

Pri webinároch ide napríklad o témy ako obchodovanie s kryptomenami či investovanie do akcií. Živé semináre spoločnosť organizuje predovšetkým v Prahe.

Na týchto vzdelávacích akciách sa schádzajú odborníci z celého sveta. Prednášky sú zamerané vždy len na veci, ktoré vo svete investovania využijete a sú naozaj potrebné. Všetko o vzdelávaní a predchádzajúcich či pripravovaných akciách sa dozviete na internetovej stránke RoboMarkets.

Výhody a nevýhody RoboMarkets

Pre stručné zhodnotenie tohto brokera, zhrňme si výhody a nevýhody, ktoré ho sprevádzajú.

Čo sa týka výhod, určite by sme nemali zabudnúť na široký výber z finančných inštrumentov či investícia do fyzických akcií. Mnoho investorov určite ocení podporu v češtine, ktorá je dostupná 24 hodín denne a 5 dní v týždni. K dispozícii je tiež aj live chat.

Pre mnoho investorov je obrovskou výhodou platforma R Trader. A nezabudnime ani na to, že broker je regulovaný spoločnosťou CySEC.

Nevýhod je rozhodne menej ako pozitív. Jednou z nevýhod je minimálny vklad pri účte Prime, teda 5-tisíc eur. Medzi negatíva tiež môžeme zaradiť neprítomnosť akcií európskych spoločností. 

RoboMarkets je relatívne mladá brokerská spoločnosť. Drží krok s dobou a neustále sa pokúša zlepšovať, čo je naozaj viditeľné. Spoločnosť je možné zaradiť medzi najlepšie európske brokerské spoločnosti. Je to predovšetkým vďaka bohatej ponuke nástrojov či platforme R Trader. Brokera RoboMarkets môžeme len odporúčať.  Viac informácií nájdete na www.robomarkets.cz