Úvod do forexu

Čo je forex?

Forex je skrátené označenie pre foreign exchange market, teda devízový trh. Hovoríme tak o mieste, kde banky, brokeri, podniky, vlády a individuálni investori kupujú a predávajú meny.

Na menovom trhu je možné obchodovať 24 hodín denne 5 dní v týždni. Obchodník sa nemusí báť, že menu nikto nekúpi/nepredá – forex je najväčší a najlikvidnejší finančný trh, vďaka čomu je mimoriadne jednoduché otvoriť/uzavrieť pozíciu (aj pri väčších objemoch).

Dôležité je uviesť, že pri forexe neexistuje žiadna centrálna burza (ako napr. pri akciách – NYSE, Nasdaq atď.)

Prečo práve forex?

Likvidita – ako je už uvedené vyššie, forex je najväčší a najlikvidnejší finančný trh sveta, denne tu prebehnú obchody v objeme viac ako 5 biliónov dolárov.

Prečo by vás mala likvidita zaujímať? Keď je trh likvidný, znamená to, že sa takmer okamžite nájde protistrana, ktorá od vás niečo nakúpiť alebo vám predá za požadovanú cenu.

Predstavte si, že by trh likvidný nebol § vy chcete niečo predať za trhovú cenu 52 dolárov, no na trhu je niekto kto to kúpi iba za 45 dolárov? Toto na forexe nehrozí, likvidity je tu naozaj dostatok a nemáte problém uzatvoriť vašu obchodnú pozíciu.

Jednoduchý prístup – aj s kapitálom 20 EUR môžete kupovať a predávať meny

24 hodín denne – neexistujú žiadne “otváracie časy” ako pri akciovom trhu. Je to výhoda pre tých, ktorí obchodujú na čiastočný úväzok, takže si môžu sami zvoliť, počas ktorých hodín budú obchodovať.

Neriadite sa tu časom burzy, napríklad ako pri nemeckých alebo amerických akciách. Takže aj keď prídete z práce o 17:00, stále tu viete zaujať pozíciu. Aj keď teoreticky je forex otvorený aj cez víkend, neobchoduje sa tu, pretože veľkí hráči nevytvárajú žiadnu aktivitu a ani broker vám neumožní otvoriť obchod. Prvé pohyby môžete vidieť v nedeľu o 22:00 nášho času.

Žiadne provízie – kým pri akciách investor platí brokerovi províziu (za nákup aj predaj), na forexe je jediným nákladom spread. Takže žiadne provízie!

Long aj Short – kým na niektorých trhoch môže byť problém uzavrieť  krátku short pozíciu, na forexe môžete menu kedykoľvek “shortovať”, čiže predať  (aj keď ste ju predtým nekúpili) a vsádzať tým na jej pokles

Pákový efekt – jedným z typických znakov forexu je možnosť použiť finančnú páku (tzv. leverage) – vďaka tomu môžete rozšíriť svoje zisky (ale aj straty).

Účastníci forexového trhu

  • Centrálne banky (ECB, BoE, BoJ…)
  • Komerčné banky (Deutsche Bank, JP Morgan..)
  • Rôzne investičné spoločnosti a hedžové fondy
  • Nadnárodné spoločnosti
  • Brokeri
  • Individuálni traderi

Obchodné príkazy na forexe

Úplným základom sú okamžité objednávky BUYSELL. Ide o market order, čiže príkaz za cenu, ktorá sa aktuálne nachádza na trhu.

Buy je nákup. Takže ak zadáme buy pri USD/JPY, nakupujeme americký dolár a predávame japonský jen. Naopak, SELL je predaj. Pokiaľ predávame USD/JPY, tak predávame americký dolár a nakupujeme japonský jen.

V obchodnej platforme máme možnosť využiť aj tzv. čakajúce objednávky (limitované príkazy, limit order).

Buy stop: Ak vyčkávame na určitú cenu, pri ktorej by sme radi nakúpili, nemusíme sedieť pri obchodnej platforme a hľadieť do monitora. Odchytenie požadovanej ceny nám zabezpečí príkaz „buy stop“. Príklad: EUR/USD sa obchoduje pri 1,1955  a vaša stratégia vám vykresľuje, že ak dôjde k prerazeniu úrovne 1,20, mali by ste nakúpiť. Presne túto prácu za vás spraví buy stop, ktorý vám buy objednávku zrealizuje po dosiahnutí tejto cenovej úrovne.

Sell stop: Ak obchodník očakáva, že ak sa cena dostane na určitú hladinu, bude ďalej klesať. Princíp rovnaký ako pri buy stop, len v opačnom význame.

Buy limit: Ak očakávame, že cena klesne na určitú cenu a potom začne stúpať. Príklad: EURUSD sa obchoduje za 1,2055 a ja chcem nakúpiť, ak bude cena za 1,2000. Tak jednoducho zadám  príkaz buy limit na cene 1,2000.

Sell limit: Ak očakávame, že cena porastie na určitú cenu a potom začne klesať.

Screen: Voľba čakajúcej objednávky v platforme Metatrader 4

čakajúce objednávky

To boli takzvané okamžité a čakajúce objednávky. Medzi trhové príkazy patrí aj stop-loss, take profit či trailing stop. Poďme si ich vysvetliť:

Stop-loss order: tento príkaz nás chráni pred väčšími stratami. Veľakrát sa cena nevyvíja tak, ako očakávame a cieľom stop-lossu je zabrániť, aby sme prichádzali o viac peňazí.

Opäť príklad: EUR/USD sa obchoduuje za 1,2100 a ja vstupuje do BUY pozície. Očakávame, že cena pôjde na 1,2130, čiže profit nastavuje na 30 pipov. Naopak, pokiaľ by cena išla proti mne 30 pipov, tak z obchodu vystúpim zo stratou 30 pipov. To znamená, že stop loss zadávam na úrovni 1,2070. Rozumieme? Určite áno 🙂

Take profit: ten som už spomenul v príklade vyššie, čiže je to príkaz, ktorým stanovujem, na akej cene sa má obchod uzavrieť so ziskom.

Traling stop: to je akási odroda stop-lossu, je to pohyblivý stop-loss, ktorého cieľom je zabezpečiť obchodníkovi určitú časť zisku.

Úvod do forexu
5 (100%) 1 vote[s]