Zaujíma vás, čo prinesie nový rok vo svete financií a investícií? Čoho by sme sa teda mohli dočkať v roku 2024? Príde recesia alebo obrat? Nikto, samozrejme, nie je schopný predpovedať budúcnosť, môžeme však stanoviť najdôležitejšie aspekty, na ktoré sa sústrediť. Analytický tím XTB preto pripravil ebook Trhový výhľad na rok 2024 zameriavajúci sa práve na túto tému. Nájdete v ňom sedem kľúčových otázok a následný rozbor daných situácií, ktoré nám môžu pomôcť pri navigovaní trhov v nasledujúcom roku:

Americká ekonomika: Mäkké pristátie alebo voľný pád?

Či sa nám to páči alebo nie, Amerika, jej ekonomika a mena sú kľúčové pre celý svet. USA sa podobne ako zvyšok sveta stretávajú s vysokou infláciou, ktorá síce nie je taká vysoká ako u nás, ale predstavuje veľký problém. Spojené štáty práve prechádzajú fascinujúcim obdobím – od hospodárskej turbulencie k prekvapivej odolnosti. Či sa americká ekonomika vyhne recesii a aký vplyv to bude mať na globálne trhy, ale stále zostáva zásadnou otázkou.

Európa: Na pokraji recesie?

S vysokými energetickými cenami a politickými výzvami sa čoraz častejšie pýtame: Aký bude osud európskej ekonomiky? Zatiaľ čo USA prekvapujú pozitívnymi výsledkami, Európa je sklamaním. Podnikateľské aktivity, ako napríklad PMI, ukazujú, že situácia v Európe je už teraz najťažšia z kľúčových hospodárskych regiónov. Obzvlášť hlboký pokles sme zaznamenali vo výrobnom sektore. Akú veľkú hrozbu táto situácia predstavuje pre nás, Európanov?

Inflácia: Strach minulosti alebo trvalý problém?

Predošlé mesiace priniesli inflačný strach, ktorý vyústil v najpôsobivejšie sprísnenie menovej politiky v západnom svete za posledné desaťročie a s tým súvisiace obavy z recesie. Bude však závisieť od dĺžky reštriktívnej politiky, ktorú budú hlavné centrálne banky udržiavať, tá zase bude závisieť od inflácie. Tento ekonomický začarovaný kruh je nekonečná téma. Sme svedkami len dočasného javu alebo zmeny dlhodobého trendu?

Geopolitika: Pokoj pred búrkou?

Žijeme vo svete, kde sa geopolitické napätie stalo súčasťou obrazu, ktorému musí investor venovať pozornosť. V roku 2022 Európou otriasla ruská agresia voči Ukrajine, v roku 2023 sa k európskemu konfliktu pridala aj kríza na Blízkom východe aj mnoho ďalších, menších konfliktov po celom svete. Avšak za najväčší aktuálny konflikt sa pravdepodobne dá označiť boj o globálnu dominanciu medzi USA a Čínou, ktorý sa možno neodohráva priamo na bojovom poli medzi veľmocami samotnými, bezpochyby ale má vplyv na skoro všetko, čo sa súčasnej geopolitickej situácie týka.

Akcie, zlato, ropa: Kam smerujú tieto aktíva?

Hĺbková analýza kľúčových trhov – od technologických gigantov a umelej inteligencie až po komoditné trhy. Mnoho inštrumentov si prešlo veľkými prepadmi nasledované často až rekordnými ziskami. Je ale také tempo rastu udržateľné?

Bitcoin a kryptomeny: Čo nás čaká po halvingu?

V neposlednom rade by sme nemali zabudnúť ani na Bitcoin a ďalšie kryptomeny. Hoci krypto zažilo v roku 2022 naozaj brutálne prepady, tento rok prišiel comeback a BTC vzrástlo od začiatku januára už o viac ako 160 %. Možné schválenie spotového ETF na Bitcoin, prichádzajúci halving aj rozuzlenie krachu FTX, to všetko nás čaká nasledujúci rok. Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu je možné, že rast v roku 2023 bol len slabý začiatok. Netreba ale pripomínať, že vo svete investícií, a kryptomien obzvlášť, nikdy nie je nič isté.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť, aké názory na tieto témy majú analytici XTB a ďalší experti, ebook Trhový výhľad pre rok 2024 je zadarmo dostupný na tomto odkaze: https://sk.xtb.com/trhovy-vyhlad-2024

Ohodnoť článok