Technická analýza

Kým pri fundamentálnej analýze sa obchodník snaží predvídať vývoj kurzu na základe rôznych ekonomických správ, pri technickej analýze sa na budúci vývoj ceny pozeráme cez historické ceny a predošlé správanie trhu.

Fascinujúce na technickej analýze je to, že každý má k dispozícii tie isté informácie, pretože všetci obchodníci sa pozerajú na ten istý graf a vývoj menového kurzu.

Celá technická analýza je založená na tom, že história sa opakuje, a to cez rôzne predvídateľné patterny (vzory).

Ako sme už uviedli, technický obchodník analyzuje historické cenové pohyby, k čomu potrebuje cenový graf.

Hlavné typy grafovsvieckovy-graf-candlestick

Poznáme tri základné typy grafov:

  • čiarový graf
  • stĺpcový graf
  • sviečkový graf

V podmienkach technickej analýzy nás bude zaujímať posledný, a to sviečkový graf (ukážka vpravo), ktorý nám informácie o cenách prezentuje prostredníctvom sviec. Ide o najviac používaný graf, ktorý nám aj v krátkom časovom úseku poskytne viacero informácií.

Základom tohto grafu sú sviece. Ako vidieť na obrázku nižšie, každá svieca nám znázorňuje otváraciu cenu, zatváraciu cenu, minimálnu a maximálnu cenu.

vysvetlenie-sviec-svieckovy-graf

Nie vždy má ale svieca knôt(y). Ako vidieť na grafike nižšie, svieca, ktoré nemá žiadne knôty, otvorila na minime a uzavrela na maxime (rastúca svieca), prípadne otvorila na maxime a uzavrela na minime (klesajúca svieca).

Taktiež sa stane, že svieca nemá telo, prípadne je telo veľmi úzke. To znamená, že cena otvorila a uzavrela na rovnakej hodnote, takže došlo k rovnováhe medzi kupujúcimi a predávajúcimi.

svieckove-formacie