Niektorí z vás sa možno po prečítaní titulku tohto príspevku pýtajú: 22. január? čo má prísť? Kým pre nefinančnú verejnosť bude tento dátum bežným dňom, obchodníci a investori budú vyčkávať, čo nové nám povie Európska centrálna banka (ECB).

Tento deň bude zasadať Rada guvernérov ECB, od ktorej mnohí očakávajú, že v boji s defláciou príjme radikálne opatrenia. Špekulanti už začali vsádzať na to, že ECB odklepne nákupy štátnych dlhopisov. Vyhliadky, že centrálna banka ešte viac uvoľní svoju politiku, tlačia kurz eura nadol (EUR/USD aktuálne 1,17855 ).

Finančníci už začali hľadať akékoľvek náznaky, ktoré potvrdia ich očakávania. Tými poslednými sú vyhlásenia predstaviteľov ECB.

Benoit Coeure, francúzsky ekonóm, ktorý bol v roku 2011 menovaný do výkonnej Rady ECB, pred pár dňami vyhlásil, že centrálna banka má túto tému prediskutovanú a na najbližšom zasadnutí môže byť prijaté rozhodnutie. Jeho slová potvrdzujú, že ECB o nákupoch silno uvažuje a analyzuje všetky aspekty, ktoré sa s týmto rozhodnutím spájajú.

To ale nie je všetko. Posledný signál prišiel od najvyššie postaveného človeka v ECB, prezidenta Maria Draghiho. Ten zopakoval, že Rada ECB je odhodlaná naplniť mandát centrálnej banky. Inak povedané, Draghi naznačil, že ECB bude robiť všetko pre to, aby vyhnala infláciu nahor.

22. január je čoraz bližšie a trhy sú po týchto vyjadreniach ešte viac presvedčené, že ECB by na svojom najbližšom zasadnutí mohla prijať rozhodnutie. Netreba ale zabúdať, že toto opatrenie (nákupy štátnych dlhopisov) sprevádza aj kritika. Tú počuť najmä z nemeckej strany. Pre ECB je to totiž balansovanie na hrane nezávislosti. Centrálna banka je povinná zostať nezávislá a nesmie financovať vlády, pričom práve nákupy dlhopisov niektorí považujú za (ne)priame financovanie.

Ohodnoť článok