Ako vidieť na priloženom grafe nižšie, menový pár EUR/USD bol včera stlačený pod 100-dňový kĺzavý priemer a krátko pred uzavretím obchodovania v USA stálo jedno euro iba 1,10004 dolára.

Výrazný prepad nastal o 14:30, kedy bol v USA zverejnený index spotrebiteľských cien CPI. Z dát vyplýva, že spotrebiteľské ceny v USA medziročne klesajú už druhý mesiac v rade, avšak v medzimesačnom porovnaní došlo k ich nárastu o 0,1%, čo bolo v súlade s odhadom.

Jadrový index spotrebiteľských cien (po vylúčení cien potravín a energií) medzimesačne posilnil o 0,3%, čo prekonalo odhad analytikov na úrovni 0,2%.

Čo to znamená? Rast cien v USA dopadol podľa očakávaní, takže ako tvrdia analytici, Fed (americká centrálna banka) nemôže so zvyšovaním sadzieb čakať večne. Očakávania, že Fed k sadzbám prikročí počas tohto roku, dodávajú silu americkému doláru (vyššie sadzby = posilnenie meny).

Po ohlásení vývoja inflácie v USA tak začal americký dolár naberať zisky a ceny dlhopisov začali klesať (ich výnosnosť vzrástla).

eur-usd-23-5-2015

Ohodnoť článok