Máme za sebou celkom rušný obchodný týždeň, v rámci ktorého bolo hlavnou udalosťou dvojdňové zasadnutie FOMC (Menový výbor Fedu).

V závere týždňa sme videli oživenie EUR/USD, za čo mohli dobré správy z Grécka a oslabený americký dolár, ktorý sa veľmi netešil z aktuálnych vyhlásení Fedu (Pozri viac)

Obavy o vývoj v Grécku sa v závere uplynulého týždňa uvoľnili, keďže grécka vláda prisľúbila, že čo najskôr predloží nový a lepší zoznam úsporných opatrení. Výsledkom je, že euro si voči doláru odnieslo najlepší týždeň od októbra 2011.

Ako vidieť na grafe nižšie, v strede týždňa sa menový pár EUR/USD dostal až na 1,10 dolára, potom časť ziskov vrátil a v piatok začal opäť získavať.

EURUSD-1

 

Pred sebou teraz máme nový týždeň, ktorý nám prinesie ďalšie novinky a čerstvé dáta. Takže čo očakávať?

Pozrime sa, čo má pre nás pripravené ekonomický kalendár:

V pondelok bude obchodníkov na trhu s EUR/USD zaujímať februárový výsledok predajov existujúcich domov. Odhad počíta s nárastom na 4,95 mil. domov, takže horšie čísla môžu kurzu EUR/USD pomôcť nahor.

V utorok je na programe index PMI spoločnosti Markit – ide o index nákupných manažérov, ktorý sleduje vývoj priemyselnej aktivity v jednotlivých krajinách. Zverejnené budú predbežné hodnoty za Nemecko, Francúzsko, eurozónu ako celok (počíta s nárastom z 51 b. na 51,6 bodu) ako aj pre USA. V Spojených štátoch budú zverejnené aj februárové predaje nových domov, čo nám poskytne ďalšie informácie o americkom realitnom trhu.

V stredu je v Nemecku na programe index IFO, dôležitý indikátor podnikateľskej klímy, ktorý zverejňuje mníchovský Inštitút pre ekonomický výskum. V USA bude v stredu publikovaný vývoj objednávok dlhodobej spotreby za mesiac február, čo môže pri dolári vyvolať nové pohyby (odhad počíta s nárastom o 0,3 %).

Vo štvrtok uvidíme spotrebiteľskú dôveru v Nemecku (index Gfk inštitútu) a taktiež vývoj francúzskeho HDP za 4 kvartál (odhad počíta s rastom 0,1 %). Ako každý týždeň, zverejnené budú v USA žiadosti o dávky v nezamestnanosti. Analytici počítajú s ich poklesom na 290 tisíc.

V piatok uvidíme spotrebiteľskú dôveru USA a vývoj amerického HDP – tu upozorním, že odhad počíta so slabším rastom za 4. kvartál, čo môže americký dolár dostať pod určitý tlak.

Celkovo nemožno zabúdať, že ECB už vo veľkom aplikuje svoj program kvantitatívneho uvoľňovania, zatiaľ čo v USA sa schyľuje k vyšším sadzbám. Navyše, ak vzťahy EÚ s Gréckom opäť zaškrípu, pri EUR/USD môžeme vidieť jasný medvedí trend.

5/5 - (1 vote)