Keď si otvoríte obchodnú platformu Metatrader, v okne Sledovanie trhu/Symboly uvidíte množstvo menových párov.

Nie sú to len základné páry EUR/USD, USD/CAD či USD/JPY, prípadne krížové páry ako EUR/JPY, GBP/JPY alebo EUR/GBP, ale aj exotické meny USD/MXN (dolár/mexické peso) alebo ZAR/JPY (juhoafrický rand/japonský jen). Samozrejme záleží, aké obchodné inštrumenty má váš broker v ponuke.

Do skupiny exotických mien radíme meny afrických krajín (napr. egyptská libra), meny krajín Blízkeho výhodu (iracký dinár) a ostatné rozvojové meny ako brazílsky real či mexické peso.

Osobne sa k týmto menovým párom neprikláňam, a to z viacerých dôvodov:

Riziko výraznej zmeny

Riziko zmeny ekonomického či politického prostredia je tu oveľa vyššie než pri menách vyspelých ekonomík.

Len si spomeňme na Arabskú jar a politické prevraty v afrických krajinách, ktoré sa tvrdo podpísali aj pod hospodársku situáciu. Keďže tieto meny sú silno závislé na ekonomickom a politickom stave krajiny, akákoľvek zmena v štáte vyvolá silné výkyvy v kurzoch.

Politické nepokoje a nestabilita sú pre rozvojové krajiny časté – zmena politickej autority prináša nové rozhodnutia a opatrenia, či už vo fiškálnom alebo menovom smere.

Slabá likvidita

Dôvod číslo dva je slabá likvidita, ktorá je odrazom nízkeho záujmu o tieto meny. To prináša aj nevýhodný spread.

Nie všetci makléri ponúkajú obchodovanie s týmito menami, čo sa taktiež odráža na konečnom obchodnom objeme. V prostredí nízkej likvidity sa netvoria výrazné supporty a rezistencie, takže hĺbková analýza trhu sa môže zdať oveľa komplikovanejšia.

Pohyb na týchto exotických trhoch si vyžaduje dôkladnú znalosť ekonomiky a politických podmienok danej krajiny (napr. Egypt, Irak, Thajsko).

Ak k tomu pridáme nedostatočnú informovanosť, ktorá sa s týmito krajinami môže spájať, vzniká nám ťažko obchodovateľný až nepredvídateľný trh.

Dá sa povedať, že sa na týchto menách niekedy vôbec nič nedeje a celkovo sú tak nezaujímavé pre intradenných obchodníkov.

Niekomu takéto menové páry môžu vyhovovať, no pre mňa je to územie, ktorému sa vždy radšej vyhnem.

Ohodnoť článok