Mnohí z vás si včera určite všimli, že americký dolár vo včerajších večerných hodinách prudko strácal, či už voči japonskému jenu, franku alebo euru. Dolárový index bol stlačený o 2 % a EUR/USD vyletel nad 1,08 USD.

Ak ešte len začínate obchodovať, prípadne sa o forex bližšie zaujímate, určite si kladiete otázku, prečo k tomu došlo. V tomto článku si podrobne vysvetlíme, čo sa vlastne stalo.

V stredu došlo k záveru dvojdňového zasadnutia FOMC (skratka pre Federal Open Market Commitee), čo je orgán americkej centrálnej banky, ktorý zasadá 8x ročne. Finančné trhy tieto schôdze Fedu ostro sledujú, pretože centrálna banka poskytuje množstvo signálov, akým smerom sa vo svojej menovej politike bude uberať. A to je dôležité. Výška úrokových sadzieb, nákupy dlhopisov a tlačenie dolárov má výrazný vplyv na menu.

Takže ak Fed naznačí, že čoskoro zvýši sadzby, znamená to býči signál pre dolár. Naopak, ak sadzby zostanú naďalej nízko, ekonomika bude naďalej bežať na lacných peniazoch, takže dolár bude oslabovať.

Pozri tiež: Fundamentálna analýza

A čo sme videli včera?

Veľa analytikov a obchodníkov očakávalo, že Fed zo svojich vyhlásení odstráni slovo trpezlivosť, ktorým signalizoval, že na zvýšenie sadzieb si treba ešte počkať. A tak sa ja stalo. Centrálna banka dala jasne najavo, že k zvyšovaniu sadzieb tento rok čoskoro prikročí, ale… A práve toto ale bolo rozhodujúce.

Fed uviedol, že stále si chce počkať na zlepšenie na trhu práce, čo nádej na vyššie sadzby opäť zmrazilo. Navyše, centrálna banka ešte zhoršila svoje hospodárske vyhliadky, čo vyšším sadzbám vôbec nenahráva. A toto bol jasný medvedí signál pre dolár. Ako sme uviedli vyššie, keďže sadzby budú naďalej nízko, dolár bude oslabovať, čo sme včera aj videli. Dolárový index (meria silu dolára voči košu hlavných mien) sa zrútil o 2 %.

Možno si hovoríte, ale veď Fed dal signál, že vyššie sadzby tento rok uvidíme?! To áno, ale nie tak skoro. Mnohí čakali, že už na júnovom zasadnutí môžeme  vidieť prvé zvyšovanie sadzieb, ale schladenie prognóz (či už pre infláciu alebo ekonomický rast) to vylúčilo.

Preto sme videli masívne oslabenie dolára.

Foto: wikimedia

Ohodnoť článok