V tomto článku vám chcem priblížiť obchodovanie známej formácie TROJUHOLNÍK. Tento cenový pattern môže signalizovať buď pokračovanie trendu, prípadne jeho otočenie.

V grafe môžeme nájsť celkom tri typy trojuholníkov:

  • Symetrický trojuholník
  • Rastúci trojuholník
  • Klesajúci trojuholník

Symetrický trojuholník vzniká vtedy, keď trh robí nižšie maximá a vyššie minimá. Znamená to, že ani predávajú ani kupujúci nemajú dostatok sily, aby vytvorili jasný trend. Vzniká tak určitá konsolidácia, pásmo sa však postupne zužuje a obe strany sa dostanú do bodu, kedy dôjde k prelomeniu formácie a prevahu získa jedna strana (kupujúci alebo predávajúci).

Pri klesajúcom trojuholníku cena vytvára nižšie maximá  a očakávame pri nej pokračovanie klesajúceho trendu. Pri rastúcom trojuholníku nám zase cena vytvára vyššie minimá a očakávame pokračovanie rastúceho trendu.

Teraz tá hlavná otázka. Ako tieto formácie využiť a zoobchodovať?  Ukážem vám konkrétny príklad na každom type trojuholníka.

Symetrický trojuholník

V tejto formácií vidieť prebiehajúci boj medzi býkmi a medveďmi, čiže nakupujúcimi a predávajúcimi. Cena vytvára vyššie minimá a nižšie maximá, až sa dostane do bodu, kedy prevahu preberá jedna strana, čiže buď kupujúci alebo predávajúci.

Takýto symetrický trojuholník som nedávno spozoroval na menovom páre USD/CHF denný graf.

Ako môžete vidieť nižšie, cena sa koncom mája dostala do bodu, kedy prevahu prevzali predávajúci a cena prerazila tento symetrický trojuholník smerom nadol.

USD/CHF denný graf – symetrický trojuholník

Do obchodu sa dá vstúpiť hneď po prieraze trojuholníka (agresívny prístup), najlepšie po úplnom sfromovaní sviečky, prípadne si počkať na re-test alebo potvrdenie ďalšou klesajúcou sviečkou.

Ako vidieť nižšie, ak by som si počkal na re-test, SL by som umiestňoval nad prerazenú líniu a riskoval by som 40-50 pipov. Take profit si môžem stanoviť pomerom 1:3, čiže na úrovni 120-150 pipov. Prípadne si odmerať celkový rozsah prerazeného trojuholníka, čiže v tomto prípade má rozsah trojuholníka 400 pipov, takže môžeme cieliť napr. na 350 pipov.

USD/CHF denný graf – pomer stop-loss a take profit

Klesajúci trojuholník

Ide o cenovú formáciu, pri ktorej hľadáme vstup do short pozície, čiže SELL. Pri tejto formácii čakáme na prerazenie hlavného supportu a vstupujeme až po jeho prieraze.

Veľmi pekný klesajúci trojholník sme nedávno mohli vidieť na dennom grafe USD/CAD. Ako vidieť nižšie, cena postupne vytvárala nižšie maximá a nakoniec prerazila horizontálny support.

USD/CAD denný graf – prerazenie formácie klesajúci trojuholník

Opäť sa môže vstúpiť hneď po prieraze (po sformovaní celej sviečky), prípadne až po re-teste a potvrdení ďalšou klesajúcou sviečkou.

V tomto prípade som si počkal na prieraz horizontálneho supportu a na jeho retest a stop loss som umiestnil nad prerazený support.

Rastúci trojuholník

Pri tejto formácii cena robí vyššie minimá a zároveň testuje hlavnú rezistenciu. Nižšie prikladám denný graf GBP/USD, kde nám cena po predošlom raste konsolidovala a vytvorila rastúci trojuholník.

GBP/USD denný graf – formácia rastúci trojuholník

Cena na dennom grafe vytvorila rastúci trojuholník v rozsahu 380 pipov a po jeho prerazení cena v takejto výške aj posilnila (+/- ).

Do pozície BUY by sa v tomto prípade dalo nastúpiť na druhej rastúcej sviečke, prípadne agresívne, hneď na prvej, ktorá rezistenciu prerazila.

Záver

Cenová formácia trojuholník alebo triangle sa v grafoch objavuje pomerne často a ja osobne ju obchodujem veľmi rád. Páči sa mi, že sa tu dá nastaviť výhodný pomer rizika k zisku. Samozrejme, nie všetky tieto patterny vyjdú.

Začínaš obchodovať? Neprehliadni môj komplexný online kurz FOREX TRADER. Pozri viac tu.

5/5 - (4 votes)