Menový pár GBP/USD pokračuje v klesajúcom trende. V čase publikovania tohto príspevku sa libra voči doláru obchoduje na úrovni 1,4702 dolára, čo je pokles o 1,20 %. Počas dnešného obchodovania bol menový pár stlačený až na 5-ročné minimum 1,4700, pričom táto úroveň sa ukázala ako dôležitý support (viď graf).

GBPUSD(Monthly)20150313183546

Čo spôsobilo prepad libry až na túto úroveň?

O výrazný medvedí impulz sa postaral guvernér Bank of England Mark Carney, ktorý počas týždňa vyhlásil, že dlhodobo nízka globálna inflácia a silný kurz libry sa môže postarať o pokles britských cien a miezd. To znamená, že úrokové sadzby pôjdu nahor oveľa neskôr než sa predpokladalo, čo libru vôbec neteší.

Na opačnej strane máme silný americký dolár, ktorý vyčkáva na budúco týždňové zasadnutie amerického Fedu. Čoraz väčšia časť finančného trhu je presvedčená, že v USA čoskoro dôjde k obratu úrokovej politiky.

Ohodnoť článok