Po tom, čo dnes centrálna banka Kanady (Bank of Canada) rozhodla o znížení úrokových sadzieb, sa kanadský dolár dostal pod výrazný tlak. Nižšie priložený graf hovorí za všetko – menový pár USD/CAD vystrelil až na úroveň 1,226. V čase zverejnenia tohto príspevku už získava 2,10 % na 1,2366, čo je najvyššia hodnota od roku 2009.

Zníženie sadzieb kanadskou centrálnou bankou bolo pre finančné trhy prekvapením – väčšina analytikov totiž predpokladala, že Bank of Canada sadzby ponechá na úrovni 1 %.

Nižšie sadzby sú odrazom klesajúcich cien ropy, ktoré oslabujú rast spotrebiteľských cien (infláciu). Banka uvádza, že nízke ceny ropy sú rizikom nielen pre infláciu ale aj finančnú stabilitu.

Ako sme si uviedli v našej Forex akadémii, (pozri časť fundamentálna analýza) nižšie sadzby tlačia na oslabenie meny, čo sa dnes jasne potvrdilo – keďže kanadský dolár oslabil, menový pár USD/CAD posilnil, keďže za jeden dolár dostaneme viac jednotiek kanadskej meny.

usd-cad-graf

Ohodnoť článok