Po tom, čo sa euro nakrátko ponorilo pod 1,0500 USD, dnes „vzlietlo“ až nad 1,0600 USD. Dolárový index, ktorý sa v posledných dňoch vyšplhal na nové 12-ročné maximum, dnes vrátil časť ziskov.

Dolárový index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu šiestich hlavných mien, oslabil o 0,41 % na 99,23 bodu. K 18:30 menový pár EUR/USD voči doláru získava 0,54 % na 1,0603, počas dňa sa ale menový pár dokázala dostať až na 1,0684 USD.

Spomedzi amerických dát dnes nepotešil vývoj maloobchodných tržieb, ktorý vo februári v porovnaní s januárom poklesli o 0,6 % a zaostali za odhadmi analytikov, ktorí predpovedali nárast o 0,3 %.

Zdá sa, že pri americkom dolári dnes vidíme miernu korekciu a euro si iba nakrátko vydýchlo. Prečo nakrátko? Naďalej tu máme biliónové kvantitatívne uvoľňovanie zo strany ECB a neutíchajúce problémy s Gréckom, takže priestor pre zisky eura nie je veľký. Okrem toho tu máme očakávania, že Federálny rezervný systém (Fed) čoskoro prikročí k zvýšeniu sadzieb, keďže americký trh práce zaznamenáva lepšie než očakávané oživenie.

Naopak, ekonomika eurozóny má ešte stále čo doháňať, obzvlášť čo sa týka poklesu cien a problémov s defláciou. V mnohých krajinách eurozóny došlo k poklesu spotrebiteľských cien a štátne dlhopisy dosahujú negatívne výnosy. Existuje preto veľa faktorov, ktoré nahrávajú skôr oslabovaniu ako posilňovaniu eura.

EURUSD(15 Minutes)

Ohodnoť článok