V dnešnom článku vám chcem priblížiť obchodovanie pin-barov, čo je jeden z najsilnejších patternov v rámci price action. Pokiaľ v grafe spozorujete pin-bar, získavate silný signál, že môže dôjsť k obratu trhu.

Hneď na úvod si povedzme, čo to vlastne pin-bar je. Ako prvý s týmto názvom prišiel špecialista na technickú analýzu Martin Pring a pin-bar je vlastne skratka od slova „Pinocchio bar“.

Áno, je to presne ten Pinocchio z rozprávky, ktorý keď zaklamal, predĺžil sa mu nos 🙂 A presne takýmto pin-barom s dlhým knôtom sa nás snažia oklamať aj veľkí hráči na trhu. Keď ale formáciu správne vyhodnotíte a naskočíte na vlak s „veľkými peniazmi“, potenciálny profit je viac než štedrý.

Pin bar je jednoducho sviečka s malým telom a dlhým knôtom, pričom ideálne je, ak knôt tvorí aspoň dve tretiny celej sviečky. Takáto sviečka nám dáva signál, že cena sa dostala k takej úrovni, na ktorej bol VEĽKÝ ZÁUJEM protistrany. Táto protistrana začala rýchlo a vo veľkom nakupovať/predávať, čo vyvolalo rýchly návrat ceny.

Platí, že čím dlhší je knôt, tým väčšia bola neochota protistrany akceptovať danú cenovú úroveň.

Aké náležitosti by mal mať ideálny pin-bar:

  • Ideálne je, ak takáto pin-bar sviečka vyčnieva nad okolité sviečky a taktiež uzavrie v blízkosti minima/maxima predošlej sviečky.
  • Dobré je, keď je telo pin-bar sviečky čo najmenšie
  • Knôt by mal byť aspoň 2x dlhší ako telo
  • Čím dlhší knôt, tým lepšie

Ako pin-bar obchodujeme?

Čo sa týka mňa, tak pin-bary vyhľadávam prevažne na dennom grafe, menej už na H4.

Na M5-H1 túto sviečkovú formáciu neobchodujem, no neznamená to, že pin-bar na týchto timeframeoch nenájdete. Je však pravdepodobnejšie, že na nižších timeframoch nájdete falošný pin-bar, ktorý sa nenaplní.

Takže ako obchodujeme? Prvým krokom je nájsť na grafe vhodný pin-bar, čiže nájsť takú sviečkovú formáciu, ktorá spĺňa kritéria uvedené vyššie.

Pokiaľ pin-barom trh odmietne nejakú dôležitú rezistenciu/support, alebo sa odrazíme od trendovej línie či priemeru MA, je to ešte kvalitnejší a silnejší signál.. Toto treba mať vždy na pamäti. 

Nasleduje určenie, kedy vstúpiť do obchodu.

Existuje niekoľko stratégií na vstup. Samozrejme, je úplne nevhodné vstupovať do formácie v čase, keď sa pin-bar sviečka ešte len formuje. Vždy si treba počkať na úplne uzavretie sviečky!

Niektorí traderi volia agresívny prístup a vstupujú hneď na otváracej cene nasledujúcej sviečky. Stop-loss sa vždy umiestňuje pod/nad dlhý knôt pin-baru, napr. 15 pips nad/pod knôt. (viď graf nižšie).

Graf AUD/USD – býčí pin-bar

Keď pin-barom odmietnete nejaké predošlé maximum/minimum, prípadne sa odrážame od trendového kanálu, taktiež vstupujem agresívne na nasledujúce sviečke, ale aby som čo najlepšie vstúpil, využívam menší timeframe (napr. H1), kde si robím ďalšiu analýzu.

V situáciách, kedy pin-bar poukazuje na obrat trhu, si počkám aj na ďalšiu potvrdzujúcu sviečku. Čiže pri medveďom pinbare na ďalšiu klesajúcu sviečku, pri býčom pin-bare na ďalšiu rastúcu – potvrdzujúcu – sviečku.

Graf USD/CAD – medvedí pinbar – vstup buď na nasledujúcej sviečke, prípadne až na tretej sviečke

Graf AUD/USD – medvedí pinbar, ktorým sme odmietli rezistentnú zónu

Taktiež je ideálne, pokiaľ pin-bar obchodujeme v trende. Hlavne pre nováčikov je vhodné začínať s pin-barmi v trende, pretože obratové pin-bary sú pre obchodovanie náročnejšie a vyžadujú si viac skúsenosti.

Ako príklad pin-baru v trende uvádzam graf H4 na USD/CAD – v rastúcom trende môžeme vidieť 2 pekné pin-bary, ktoré sú zároveň podporené supportmi.

Zhrnutie na záver

Ideálna situácia je, ak býčím pinbarom cena odmietne nejaké minimum – supportmedvedím pinbarom zas maximum-rezistenciu.  Vtedy je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa táto formácia naplní. Pokojne to môže byť aj odraz do trendovej línie či MA100/200.

Ak s pin-barmi začínate, naučte sa najprv vyhľadávať pin-bary v trendoch (základné pravidlo: trend je náš priateľ). 

Vždy si počkajte na uzavretie sviečky, pretože aj 10 minút pred uzatvorením môže sviečka úplne zmeniť svoj tvar.

Chceš vedieť, o čom je forex? Mám pre teba video zdarma, v ktorom sa okrem iného dozvieš, ako sa tvorí cena, kto dokáže ovplyvniť vývoj kurzov či ako sa dá na tomto trhu vôbec zarobiť. Video nájdeš na tomto odkaze

5/5 - (8 votes)