Nedávno som narazil na zaujímavý článok známeho forex obchodníka Niala Fullera, v ktorom rozoberal dôvody, prečo väčšina forex traderov neuspeje. Ako Fuller píše, aj keď za stratami môže stáť množstvo faktorov, väčšinou je to odrazom slabej sebadisciplíny. Začínajúci traderi riskujú až príliš veľa a obchodujú s prostriedkami, ktoré si nemôžu dovoliť stratiť.

Navyše, miesto toho, aby sa vo forexe vzdelávali a s obchodovaním sa zoznamovali napr. na demo platforme, siahajú po tých najkomplikovanejších stratégiách. Výsledkom tohto zlého mixu je, že obchodovanie robia oveľa ťažším než v skutočnosti naozaj je.

Vo všetkých prípadoch začínajúcich obchodníkov zraní ich vlastná chamtivosť. Chýba im trpezlivosť a chcú zarobiť veľa peňazí za krátku dobu. A to je chyba. Fuller pripomína, že ak obchodník nemá pod kontrolou svoje emócie, z forexového obchodovania robí hazardnú hru. Riadenie emócií je základom pre efektívnu správu rizika. Ak obchodník príde o prostriedky, začnú ním lomcovať  emócie a veľmi rýchlo chce stratené peniaze získať späť. A potom stráca ešte viac.

Nakoniec sa snažia aplikovať všetky najkomplikovanejšie metódy, pričom nie sú dosť trpezliví, aby sa oboznámili so základmi a vypracovali si poriadny obchodný plán.

5/5 - (2 votes)