Kto by to bol povedal, že vo štvrtok sa na finančnom trhu odohrá akési menové tsunami. Za dnešnými výraznými pohybmi, či už pri páre EUR/CHF, USD/CHF či EUR/USD stojí švajčiarska centrálna banka.

Tá dnes rozhodla, že zruší doterajší minimálny kurz, ktorým v roku 2011 chcela zastaviť nadmerné zhodnotenie domácej meny. Strop na úrovni 1,20 EUR/CHF tak dostal Zbohom a švajčiarska mena sa mohla vybrať smelo nahor.

A tak sa aj stalo. Odbúranie hranice 1,20 frankov/euro vyvolalo masívne posilnenie švajčiarskeho franku, ktorý sa krátko po vyhlásení dostal až na 0,85 franku/euro. Približne 28 %-ný nárast menového kurzu vyvolal na finančných trhoch nervozitu. Euro voči doláru začalo byť vypredávané a frank sa voči náprotivkom vybral rapídne nahor.

Pre bližšie ozrejmenie situácie sa teraz vráťme o kúsok späť, konkrétne do roku 2011. V tom čase v eurozóne zúrila dlhová kríza a vyplašení investori začali svoj kapitál vkladať práve do franku. Prirodzenou reakciou bolo posilnenie meny voči euru, čo ohrozilo švajčiarskych exportérov. V septembri 2011 sa problém siného franku rozhodla riešiť SNB, ktorá stanovila strop 1,20 EUR/CHF.

A máme tu dnešok, január 2015, kedy Švajčiari rušia hranicu a frank sa môže opäť voľne pohybovať. Menový pár EUR/CHF sa dokázal vymaniť z 30 %-nej straty a v čase písania tohto príspevku stráca 15,8 % na 1,10107 franku.

Ohodnoť článok