Po mesiaci opäť prichádza nová epizóda APTV a v aktuálnom diele sa Tomáš venuje štátnemu dlhu USA, spoločnosti Apple alebo aj kryptomenám. Najviac ho však zaujala spoločnosť Disney. V tomto článku vám prinášame krátke zhrnutie toho najzaujímavejšieho.

Situácia vo svete bola posledné týždne veľmi zaujímavá a prakticky doteraz nevieme, ako sa budú ďalej vyvíjať úrokové sadzby v USA. Trhy relatívne dlho strašilo naťahovanie sa demokratov a republikánov pri vyjednávaní o americkom dlhovom strope, avšak nakoniec dohoda samozrejme vznikla. Zaujímavý vývoj nastal aj na krypto trhu, kde sa do seba pustila americká komisia pre cenné papiere (SEC) a kryptoburzy Binance a Coinbase. Regulátorovi sa nepáči, aké naśtroje burzy ponúkajú a burzám sa zase nepáči, ako k nim regulátor pristupuje.

Najzaujímavejšia udalosť pri firmách z nášho portfólia nastala v príapde Apple. Ten mal totiž pred časom konferenciu, na ktorej ukázal niekoľko softvérových aj hardvérových noviniek, avšak predstavil aj dlho očakávanú novinku v podobe náhlavnej súpravy pre virtuálnu a rozšírenú realitu. Tá prinesie v rámci Apple ekosystému mnoho zaujímavých funkcií, avšak či bdue produkt komerčne úspešný sa ukáže až časom. Predajná cena v USA bude bez dane 3500 USD a takmer určite teda nepôjde o produkt pre každého. Od Apple prejdime k Mete, ktorá dostala v EÚ rekordnú pokutu vo výške 1,2 mld. EUR za to, že dáta a používateľoch odosielala do USA.

Do portfólia sa Tomáš tentokrát rozhodol pridať akcie spoločnosti Walt Disney. Firma má za sebou celkom divoké roky. Po príchode covidu boli zatvorené zábavné parky, čo akcie zrazilo nadol. Firma však dobre rozbehla streamovaciu platofmru Disney+ a akcie atakovali po čase nové maximá. Od nich ale po čase zase klesli o zhruba 50 % kvôli viacerým problémom. Tie sa rozhodla firma riešiť aj tým, že povolala späť svojho veľmi úspešného predchádzajúceho CEO Boba Igera, ktorý nahradil Boba Chapeka.

Súčasná situácia vo firme sa zlepšuje, zábavné parky, lode a hotely zarábajú Disneymu veľmi pekne a dlhodobo mu rastie aj počet predplatiteľov streamovacích služieb. Firma však zažila posledné 2 kvartály ich mierny pokles, keďže prestala v Indii streamovať obľúbenú domácu kriketovú ligu a veľa ľudí službu už ďalej tým pádom nechcelo. Indickí predplatitelia ale platia oveľa menej, ako ostatní, po finančnej stránke to teda nie je veľký problém. Problém ale môže byť transformaćia televízneho biznisu v USA. Klasická televízia, z ktorej má Disney veľkú časť ziskov, pomaly vymiera a nahrádza ju práve streamovanie. To je ale z hľadiska rentability pre spoločnosti oveľa nevýhodnejšie a veľkou otázkou ostáva, koľko streamovacie firmy budú dlhodobo na tomto modeli zarábať.

Podrobnejšie informácie o vyššie uvedených témach nájdete v tohto mesačnom videu Akciové Portfólio Tomáša Vranku, ku ktorému sa dostanete prostredníctvom nasledujúceho odkazu:

https://sk.xtb.com/akciove-portfolio-tomasa-vranku

Ohodnoť článok