Prakticky celý tento rok, až na krátke obdobia rastu, sa na akciových trhoch nesie v znamení výpredajov, ktoré sa prehĺbili aj počas posledného mesiaca. Geopolitických rizík je vo svete stále naozaj veľa a situácia sa ani zdaľeka neupokojuje, práve naopak. K problémom posledných mesiacov sa pridávajú aj problémy na britskom dlhopisovom trhu, ktorý bol pred pár týždňami kúsok pred kolapsom. Problémy sa nevyhýbajú napríklad ani banke Credit Suisse. Výrazne aj naďalej oslabuje Euro. Zo zaujímavých vecí, ktoré stoja ešte za zmienku, môžeme spomenúť aj špekulácie ohľadom prevratu v Číne. Z tejto krajiny sa totiž šírili informácie, že súčasný prezident Xi bol zvrhnutý armádou, keďže sa dlhšie neukazoval na verejnosti, nakoniec sa však ukázalo, že zrejme išlo o nepodložené informácie. Zaujímavosťou je aj vstup spoločnosti Porsche na burzu.

Mesiac bol výživný aj vo firemnej oblasti. Spoločnosť Apple začala výrobu telefónu iPhone v Indii. Applu sa darí aj aj v USA, keďže dosiahol nadpolovičný podiel aj na trhu s aktívnymi mobilmi v obehu. Alphabetu EÚ definitívne potvrdila pokutu za zneužívanie svojho dominantného postavenia vo výške približne 4 miliárd EUR, Boeing zase dostal pokutu v súvislosti s problémami lietadiel 737 MAX. Meta oznámila znižovanie nákladov a pozastavenie náboru, Alphabet začína dávať možnosť tvorcom monetizácie formátu YT shorts. Samsung Electronics má veľké plány v oblasti výroby čipov a do pár rokov chce vyrábať polovodiče pomocou 2nm technológie. Okrem toho budú pravdepodobne vedúci pracovníci SE rokovať s vedúcimi pracovníkmi japonskej Softbank a pravdepodobne sa budú baviť o možnej spolupráci so spoločnosťou ARM, ktorá pod Softbank patrí.

Do portfólia po dlhšej dobe nebudeme tento mesiac pridávať žiadnu rastovú firmu, ale navýšime defenzívnu časť portfólia prikúpením akcií Berkshire Hathaway. Firmu už desiatky rokov vedie legendárny Warren Buffett a na rozdiel od väčšiny iných hodnotových spoločností, akcie BRK oslabujú od svojich maxím o viac ako 20 %, preto považujeme súčasnú situáciu za celkom dobrú pokiaľ chce investor kúpiť kvalitnú defenzívnu firmu v celkom slušnej zľave. Pred časom sa tiež ukázalo, že Greg Abel, ktorý pravdepodobne raz nahradí Buffetta na čele firmy, nakupoval po tejto korekcii akcie BRK za približne 68 miliónov USD. BRK zvykne počas rokov kumulovať hotovosť a následne pomocou nej rozširovať svoje podnikanie. Ak je cena akcie podľa vedenia firmy nízka, zvykne svoje akcie odkupovať, dividendy nevypláca.

Berkshire Hathaway sa skladá z dvoch častí. Prvá časť firmy má pod sebou iné spoločnosti, ktoré podnikajú najmä v oblasti retailu, poisťovníctva, energetiky a podobne. Tieto firmy považujeme za defenzívnu zložku podnikania firmy. Druhú polovičku kapitalizácie BRK tvoria akciové investície v iných spoločnostiach, vďaka ktorým je Warren Buffet investičnou legendou. Inak povedané, BRK kupuje akcie iných firiem, ak ich považuje za podhodnotené. Najväčšia pozícia, ktorá tvorí zhruba 40 % tejto investičnej časti, je momentálne Apple. Okrem toho má firma veľké pozície v Bank of America, Coca-Cole či Chevrone.

Podrobnejšie informácie o vyššie uvedených témach nájdete v tohto mesačnom videu Akciové Portfólio Tomáše Vranky, ku ktorému sa dostanete prostredníctvom tohto odkazu.

https://sk.xtb.com/akciove-portfolio-tomasa-vranku

Ohodnoť článok