V stredu sa uskutoční predposledné tohtoročné zasadnutie amerického Fedu. Azda najturbulentnejší rok nielen pre trhy, ale aj pre Fed, ktorý si dlho nepripúšťal, že by inflácia mohla byť takým problémom, akým je dnes. O to agresívnejšie musí teraz bojovať proti inflácii, pričom sme boli svedkami tretieho zvýšenia sadzieb o 75 bázických bodov. Akciové indexy sú pod silným tlakom v reakcii na horší prístup ku kapitálu, ktorý sa ešte zďaleka nemusí skončiť. V posledných týždňoch si však trhy krátkodobo vydýchli, čo je odrazom solídnej výsledkovej sezóny, ktorá prekonala očakávania analytikov, ale aj jedného zásadného momentu z posledných dní, na ktorý sa trhy v krátkodobom horizonte zameriavajú. To je otočný bod sprísňovania menovej politiky.

V posledných týždňoch zasadali aj ostatné centrálne banky krajín G10 a v prípade ECB, Bank of Canada a Reserve Bank of Australia sme boli svedkami mierneho posunu v rétorike, ktorý naznačuje, že zvyšovanie sadzieb sa čoskoro skončí. Nie je to úplne prekvapujúce, keďže okrem neúprosného boja proti inflácii rastie aj riziko, že vyššie sadzby niečo v ekonomike skutočne zlomia, a to centrálne banky nechcú. Ekonomika si jednoducho zvykla na nulové úrokové sadzby a bolo by naivné myslieť si, že najvyššie sadzby za posledných 14 rokov jednoducho pominú. Preto sa trhy tak veľmi tešia na obrat, ktorý nepochybne príde, ale boj proti inflácii sa ešte zďaleka neskončil. Aspoň nie v USA.

Jadrová inflácia stále nenašla svoj vrchol a rastúce ceny v sektore služieb bude ťažšie potlačiť ako ceny tovarov, ktoré už klesajú. Fed si musí dávať veľký pozor na to, že keď signalizuje obrat, dolár, akcie a dlhopisy začnú rásť, čím sa uvoľnia finančné podmienky, čo teraz zďaleka nie je potrebné. Trh ju však tlačí k tomu, aby tak opäť urobila, a ak sa centrálna banka uvoľní, bude trvať veľmi dlho, kým sa inflácie zbaví. V záujme zachovania racionality by som veril nedávnym vyhláseniam členov Fedu a ich odhodlaniu bojovať s infláciou dovtedy, kým skutočne nezačne výrazne ustupovať. Fed si zatiaľ nemôže dovoliť obrat, a ak ho trhy očakávajú teraz, robia chybu a čaká ich náraz o stenu.

Krásne na tom všetkom je, že okrem niekoľkých vyvolených nikto nevie, čo sa stane. Scenárov je veľa a reakcie trhu môžu vždy prekvapiť. XTB bude zasadnutie Fedu sledovať naživo a komentovať jeho vplyv na trhy. Priamy prenos môžete sledovať tu:

>> https://youtu.be/eNGq6M9eWWw <<

Ohodnoť článok