Americké trhy pravdepodobne opäť čakajú turbulentné chvíle, najmä v dôsledku zverejnenia dvoch kľúčových údajov o ich ekonomike. Ide o zverejnenie inflácie v USA (utorok 13. decembra o 14:15) a potom o zverejnenie rozhodnutia o úrokových sadzbách v USA (streda 14. decembra o 19:45), presnejšie o tom, aké bude zvýšenie sadzieb.

Tieto rokovania často sprevádza vysoká volatilita nielen v USA, ale aj na svetových trhoch. Tento týždeň však môže byť dôležitejší ako tie predchádzajúce. Úrokové sadzby boli štyrikrát po sebe zvýšené o 0,75 %, ale tento týždeň trhy očakávajú, že FED zvýši úrokové sadzby len o 0,5 %, čo nedávno navrhli aj predstavitelia FEDu vrátane Jeroma Powella. To by znamenalo dlho očakávaný „obrat“ FEDu, teda bod obratu, keď sa síce sadzby budú naďalej zvyšovať, ale už nie tak agresívne. Na druhej strane, v prípade ďalšieho zvýšenia sadzieb o 75 bázických bodov môžeme očakávať pomerne negatívnu reakciu trhov.

Vodítkom môžu byť už spomínané údaje o inflácii, ktoré budú zverejnené deň predtým a sú jedným zo základných ukazovateľov pri rozhodovaní o úrokových sadzbách. Inflácia v USA od júna sústavne klesá, pričom v tomto období sa znížila z 9,1 % na 7,7 %, pričom výrazný pokles nastal najmä v poslednom mesiaci (0,5 %). Toto zníženie však bolo spôsobené predovšetkým jednou položkou – cenami energií. Preto stále nie je jasné, či celková inflácia skutočne klesá. Ak teda v utorok vyjdú nepriaznivé údaje, mohlo by to mať veľký vplyv na vývoj úrokových sadzieb v nasledujúci deň.

Pre tých, ktorí chcú byť v obraze a prípadne využiť nadchádzajúcu volatilitu, bude XTB vysielať priame komentáre k obom podujatiam, ktoré budú moderovať Jiří Tyleček, Štěpán Hájek a Martin Jakubec.

Utorok 13. 12. o 14:15. Živý komentár US CPI  (inflácia v USA): https://youtu.be/tiHaKRRfKJU.

Streda 14. 12. o 19:45. Živý komentár FOMC (úrokové sazby): https://youtu.be/Vi9uKZQE7JY.

Ohodnoť článok