Indikátory sú jedným z nástrojov technickej analýzy. Kým niektorí traderi indikátory striktne odmietajú, iní ich bežne využívajú ako súčasť svojej stratégie. Ja patrím do druhej skupiny, avšak treba dodať, že nie každý indikátor môže pomôcť. Taktiež ich nestačí iba napchať do grafu a tam to končí. Dôležité je vedieť s indikátorom správne pracovať a vyhodnocovať ho.

Najmä začínajúci obchodníci si myslia, že ak si do platformy nahrajú 5 stiahnutých indikátorov, sú takpovediac „za vodou.“ Vôbec nie. Takto to nefunguje. Indikátor je vhodné použiť skôr ako DOPLNOK k stratégii.

Pokiaľ napríklad obchodujem pin-bary v trende, tak si môžem pomôcť s potvrdením trendu cez kĺzavý priemer. Prípadne ak obchodujem odraz od rezistencie a oscilátor mi indikuje prekúpenosť trhu, je to pre mňa ďalší zo signálov, že by cena mohla klesnúť.

Čiže ja osobne neobchodujem IBA podľa indikátorov, ale sú pre mňa skôr doplnkom/pomôckou. Ukážem vám niekoľko príkladov.

Aké indikátory používam?

Osobne najčastejšie používam dva indikátory – kĺzavý priemer (MA) a oscilátor Stochastic (prípadne CCI). V menšej miere pracujem aj s MACD.

Kĺzavý priemer je skvelá pomôcka, ktorá pomáha identifikovať trend a taktiež sa dá využiť ako support / rezistencia.

Ako môžete vidieť nižšie, v grafe na AUD/USD H4 mám pridaný 200-dňový jednoduchý kĺzavý priemer (SMA 200), ktorý pomáha indikovať rastúci trend.

Na ďalšom grafe GBP/JPY H4 som 100 dňový exponenciálny kĺzavý priemer (EMA 100) použil ako pomôcku pri vykreslení suportných úrovní. Ako môžete vidieť, priemer zároveň kopíroval rastúcu trendovú líniu a indikoval nám tak silnú supportnú úroveň.

Okrem kĺzavého priemeru využívam aj oscilátor, buď oscilátor Stochastic alebo CCI. Tento typ indikátor mi pomáha určiť prekúpené a prepredané oblasti.

Opäť uvediem príklad: Nižšie je graf menového páru NZD/USD, timeframe W1. Cena nám prišla k silnej rezistencii, pričom túto úroveň odmietla pin-barom (sviečka s dlhým knôtom). Možný odraz od týchto úrovní nám indikuje aj oscilátor CCI, ktorý je v prekúpenej oblasti.

Navyše, vytvorila sa nám divergencia: cena spravila vyššie maximum, ale oscilátor už nie, čiže protichodný vývoj ceny a indikátora. Cena nakoniec oslabila o viac ako 200 pipov.

Takže ako môžete vidieť aj na príkladoch vyššie, hovoriť, že indikátory sú „blbosť“ a nefungujú, nie je pravda. Taktiež ale nie sú žiadnym svätým grálom a ja osobne ich odporúčam využívať len ako doplnok k obchodnej stratégii.

Taktiež to s počtom indikátorov nepreháňajte, pretože čím viac ich v grafe je, tým je trading neprehľadnejší a vzniká zbytočný šum. Je lepšie naučiť sa používať 1-2 indikátory, mať ich poriadne napozerané a vedieť, v akej situácii ich využiť, než mať 6 indikátorov a netušiť, čo nám vlastne hovoria.

Začínaš obchodovať? Neprehliadni môj komplexný online kurz FOREX TRADER. Pozri viac tu.

4.8/5 - (13 votes)