Výsledková sezóna je prakticky na konci a ako obvykle najväčšiu pozornosť priťahovali výsledky veľkých technologických spoločností – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta. Či sa nám to páči alebo nie, big tech je horúca téma posledných mesiacov a vďaka aktuálnej publikácii výsledkov sme sa mohli presvedčiť, či je bombastický rast big techu v posledných mesiacoch oprávnený alebo nie. V tomto článku prinášame krátky súhrn toho najzásadnejšieho. Pokiaľ sa o aktuálnom stave big techu chcete dozvedieť viac, analytici XTB Tomáš Vranka spoločne s Jaroslavom Brychtom na túto tému natočili nový diel Povídání o trzích. Big tech bude tiež detailnejšie prebraný aj na nadchádzajúcej XTB Online investičnej konferencii, ktorá prebehne 25. 11. od 13:00.

Apple

Poslednou big tech spoločnosťou, ktorá oznámila výsledky, bola spoločnosť Apple. Čísla spoločnosti boli na prvý pohľad dobré, Apple prekonal očakávania ako v oblasti zisku, tak v oblasti tržieb. Medziročne však tržby spoločnosti klesli o 0,7 %, vedenie však dodalo, že to bolo spôsobené aj negatívnym dopadom zmeny výmenných kurzov, bez ktorých by tržby rástli. Pozitívne je, že zisk medziročne vzrástol o zhruba 10 %. Dva najdôležitejšie segmenty spoločnosti sú iPhony a služby. Telefóny stále tvoria približne polovicu tržieb a tie medziročne vzrástli o 3 %. Služby naproti tomu tvoria asi štvrtinu predajov, ale vďaka veľmi vysokým maržiam, ktoré tu dosahujú až okolo 70 %, tvoria služby asi tretinu zisku spoločnosti Apple. Tento segment medziročne vzrástol dokonca o 16 %. Ostatné segmenty však medziročne poklesli. Najvýraznejší pokles zaznamenala spoločnosť pri počítačoch Mac, kde došlo k poklesu o celých 34 %. Bolo to spôsobené negatívnou makro situáciou vo svete a celkovým výrazným poklesom predaja počítačov. Apple navyše pred niekoľkými dňami predstavil novú aktualizovanú verziu svojich čipov používaných v počítačoch Mac, takže sa očakáva, že rast predaja podporí až v aktuálnom štvrťroku. Spoločnosť tiež oznámila o niečo horšie čísla z Číny, kde zarobila menej peňazí, než sa očakávalo. Všetky tieto informácie spôsobili, že akcie Applu po oznámení výsledkov oslabili v aftermarkete zhruba o 3 %, ale po otvorení trhu cca polovicu straty zmazali.

Microsoft

Microsoft je v súčasnosti druhou najväčšou americkou spoločnosťou a to, že sa mu darí, potvrdili aj posledné výsledky. Spoločnosť všeobecne prekonala očakávania a darilo sa jej vo všetkých troch segmentoch. Najväčším z nich je cloud, ktorý medziročne veľmi slušne rástol. V rámci neho Microsoft uvádza svoju cloudovú platformu Azure, ktorá medziročne vzrástla o veľmi pekných 29 %. Zaujímavé je, že spoločnosť uviedla, že veci súvisiace s umelou inteligenciou sa na raste podieľali troma percentuálnymi bodmi, takže prvé dopady toho, čo sa v tejto oblasti deje, sú už v tržbách cítiť. Druhý segment Microsoftu zahŕňa všetko okolo cloudových balíčkov a aj jemu sa darilo veľmi dobre, hoci rast tu bol nižší ako pri cloude. Tretí segment Microsoftu zahŕňa prakticky všetko ostatné – reklamu, licencie Windows, vlastnú elektroniku, ale aj napríklad Xbox a veci okolo hier. Tento segment sa v posledných štvrťrokoch stretával s problémami, a to hlavne kvôli poklesu celosvetových predajov PC, čo ovplyvnilo príjmy z licencií Windows. Akcie na výsledky Microsoftu reagovali veľmi pekným rastom o zhruba 5 %, aj keď v nasledujúcich dňoch po oznámení časť ziskov korigovali, ale neskôr sa akcie opäť vrátili k rastu.

Alphabet

Veľmi pekné výsledky vykázala aj spoločnosť Alphabet, pod ktorou spadá Google. Hlavnou činnosťou spoločnosti je reklama, ktorú umiestňuje do mnohých svojich produktov, ako je samotné vyhľadávanie, ale aj prehliadač Chrome, operačný systém Android, Mapy Google a YouTube. Najmä reklamný biznis bol v minulom roku v útlme, čo sa tento rok mení a Google dosiahol veľmi pekné čísla. Okrem toho však Google v posledných rokoch investoval aj veľa peňazí do cloudu a je tretím najväčším hráčom na tomto trhu po Amazone a Microsofte. Práve cloud bol segmentom, ktorý spoločnosti spôsobil problémy. Očakávania pre neho boli veľmi tesne naplnené a vzrástol o 22 %, pričom sa očakával rast o niečo vyšší. Štandardne by to asi nebol problém, ale Alphabet zverejňoval výsledky spoločne s Microsoftom, ktorý ukázal, ako mu pomáha umelá inteligencia. Na druhej strane stál Google, ktorý v tejto oblasti nesplnil očakávania a akcie reagovali veľmi prudkým poklesom o cca 10%, po ktorom nasledoval rast, a tak akcie časť strát zmazali.

Amazon

Pozitívne prekvapila aj spoločnosť Amazon. Zaznamenal dvojciferný medziročný rast tržieb a zisk vo výške zhruba 10 miliárd USD, čo je pre túto spoločnosť veľmi vysoká hodnota. Dôležité však je, že sa Amazonu darilo vo všetkých segmentoch jeho podnikania. Okrem najväčšieho segmentu z hľadiska tržieb, ktorým je online obchod, dosiahol pekné čísla aj segment tretích strán. Okrem toho sa Amazonu darilo aj v oblasti reklamy, kde sa každým štvrťrokom stáva stále významnejším hráčom. Pekne rástol aj segment predplatného, kde Amazon ponúka mnoho služieb v oblasti zvýhodnených možností doručenia, videa a hudby. Tiež cloud AWS medziročne vzrástol o 12 %, čo možno stále považovať za slušné číslo, ale je výrazne nižšie ako u Microsoftu (29 %) alebo Googlu (22 %). Akcie však reagovali pozitívne a po zverejnení výsledkov vzrástli približne o 6 % a rast pokračoval aj v nasledujúcich dňoch

Meta

Ďalšou veľkou reklamnou spoločnosťou, ktorá dosiahla skvelé výsledky, bola spoločnosť Meta. Tá je tento rok jednoznačne najúspešnejšia z menovaných spoločností, jej akcie vzrástli o viac ako 150 %. Treba však dodať, že v minulom roku to bola práve Meta, ktorej akcie výrazne oslabili. Spoločnosť trpela veľkým množstvom problémov, medzi ktoré môžeme zaradiť napr. zmeny v operačnom systéme iOS spoločnosti Apple. Došlo tak zo sťaženia zacielenia reklamy spoločnosti Meta, čo viedlo k tlaku na jej marže. K tomu sa pridal útlm v reklamnom segmente a vysoké výdavky spoločnosti na Metaverse. To všetko vyvolalo tlak akcionárov na vedenie spoločnosti, ktoré prijalo opatrenia, ktoré akcionári požadovali. Meta prepustila veľký počet zamestnancov, znížila svoje výdavky a trh s online reklamou sa k tomu zlepšil. To spôsobilo medziročný nárast príjmov o 23 % a rast zisku o celých 164 %. Paradoxne však akcie na výsledky nereagovali dobre, pretože Meta vo výsledkoch spomenula, že po vypuknutí konfliktu v Izraeli zaznamenala známky poklesu reklamného trhu. Akcie preto nakoniec reagovali poklesom o niekoľko %, aj keď neskôr straty zmazali.

Na prvý pohľad sa teda zdá, že akcie všetkých spomínaných gigantov majú rast zaslúžený. Technologický sektor sa ale vyvíja veľmi rýchlym tempom a aj takéto obrie firmy čelia aktuálne mnohým prekážkam či priamo hrozbám. Spoločnosť Meta je toho skvelým príkladom. Ešte pred pár mesiacmi bola označovaná za umierajúcu firmu. Dnes o nej hovoríme ako najúspešnejší z nich. V rámci investovania je tak potrebné byť vždy ostražitý a hľadať správne príležitosti.

Viac o big techu a mnohom ďalšom sa dozviete v novom Povídání o Trzích (https://sk.xtb.com/povidani-o-trzich) a tiež na XTB Online Investičnej konferencii 25.11. od 13:00 (https://sk.xtb.com/online-trading-konferencia-2023).

Ohodnoť článok