Pred rokom, v novembri 2022, padlo FTX, druhá najväčšia kryptomenová burza sveta. Bol to posledný klinec do rakvy. Bitcoin klesol na cenu 15 tisíc dolárov, svet krypta bol na kolenách. Ťažko by sme hľadali v tom čase niekoho, kto očakával, že len za 12 mesiacov bude BTC znovu atakovať hranicu 40 000 USD, no napriek tomu to tak je. Je ale toto tempo rastu udržateľné? V tomto článku sa pozrieme na štyri hlavné faktory, ktoré majú potenciál hýbať kryptomenovým trhom v najbližších mesiacoch.

Prvá, úplne očividná vec, na ktorú nemôžeme zabudnúť, je makroekonomická situácia. Na tom, či príde alebo nepríde recesia stojí a padá nielen krypto, ale prakticky všetky finančné trhy. Hoci mainstreamový naratív už de facto vyhlásil nad recesiou víťazstvo, veľká časť analytikov stále poukazuje na mnohé negatívne vyzerajúce indikátory. Na druhú stranu, mnoho investorov už premárnilo skvelé príležitosti čakaním na prepad, ktorý nikdy neprišiel. Ak sa teda centrálnym bankárom naozaj podarí mäkké pristátie, aké sú ďalšie hlavné krypto naratívy?

Tým aktuálne najpopulárnejším je teraz schválenie spotového ETF na Bitcoin v USA. To by teoreticky mohlo priniesť do sveta kryptomien vlnu nového inštitucionálneho kapitálu, vďaka čomu by sa zdvihol dopyt a tým samozrejme aj cena. Aktuálne v USA čaká na schválenie týchto ETF hneď niekoľko a očakáva sa, že verdikt príde už na začiatku budúceho roka.

Druhým populárnym naratívom je Bitcoin halving, teda čas, kedy sa odmeny pre “ťažiarov”  znížia na polovicu, čo znižuje ponuku a tým pádom by znovu malo prispieť k rastu ceny. Historicky bol každý halving nasledovaný exponenciálnym rastom ceny bitcoinu. Čisto ekonomický dopad na ponuku je ale s každým ďalším halvingom nižší, čo však zostáva a možno aj rastie, je záujem mainstreamových médií o kryptomeny v tomto období, čo väčšinou vedie k prílivu nových investorov do tohto sektora a tým aj rastu cien. Budúci halving prebehne v apríli 2024.

Zhodou okolností na marec 2024 vychádza  vyslovenie rozsudku o odsúdení Sama Bankman-Frieda, zakladateľa spomínanej skrachovanej burzy FTX. Výrok bude bezpochyby ostro sledovaný médiami av prípade poslania SBF za mreže to môže byť ďalší pozitívny bod pre krypto sektor, ktorý mu dodá punc kredibility, ako sektoru, kde pre podvodníkov už nie je miesto a pre ovplyvnených investorov by to mohlo znamenať aspoň čiastočné zadosťučinenie.

Je naozaj zaujímavé, ako do seba všetky tieto udalosti časovo zapadajú. Svet kryptomien je ale samozrejme naďalej aj plný potenciálnych „čiernych labutí”. Len pred pár dňami svet obletela správa o legislatívnych problémoch Binance, najväčšej kryptomenovej burzy sveta. Hoci sa táto situácia zatiaľ nezdá natoľko vážna, aby zapríčinila pád trhu, tak poukazuje na fakt, že v tomto sektore dobré aj zlé správy môžu prísť naozaj kedykoľvek a odkiaľkoľvek a je potrebné na ne byť pripravený.

Čo teda môžeme v nasledujúcich mesiacoch od kryptomien čakať? Predovšetkým volatilitu ideálnu pre trading. Súčasný mainstreamový naratív predpokladá pozitívny vývoj; recesia nepríde, BTC ETF bude schválené a v roku 2024/2025 nás čaká obrovský bull run, ktorý vyženie Bitcoin aj ďalšie kryptomeny do astronomických výšin. Avšak varovanie analytikov ani krypto negatívne nastavenú administratívu v USA nie je radno podceňovať a je potrebné mať sa na pozore aj pred negatívnym scenárom.

Pokiaľ chcete nadchádzajúcich kryptomenových pohybov využiť, XTB má v ponuke 46 najpopulárnějších kryptomien a tokenov vo forme CFD, ktoré sú ideálne na krátkodobú špekuláciu v nadchádzajúcich mesiacoch. Viac informácií nájdete tu: https://sk.xtb.com/kryptomeny

Ohodnoť článok