Letné mesiace sú zvyčajne pokojné. Ľudia majú počas prázdnin tendenciu relaxovať a viac-menej všetci fungujú v dovolenkovom režime. To však neplatí pre finančné trhy, ktoré naopak v posledných týždňoch zaznamenali veľmi veľké pohyby. Tomáš Vranka, analytik XTB, v tomto článku prináša prehľad najzaujímavejšieho vývoja na trhoch v posledných týždňoch.

Pozrime sa najprv na vývoj najznámejších akciových indexov. Na nasledujúcom obrázku vidíme, o koľko vzrástli od začiatku roka v stĺpci “ Total Return“. Najznámejší americký akciový index S&P 500 vzrástol o 19,3 % a technologický index Nasdaq o 42 %. Zahanbiť sa nedajú ani európske akciové indexy. Nemecký DAX pridal takmer 18 % a francúzsky CAC 18,5 %. Veľmi dobre sa darí aj japonskému akciovému trhu, ktorého index Nikkei pridal 27,5 %. Nie nadarmo začal legendárny investor Warren Buffett pred niekoľkými rokmi investovať v Japonsku!

Zdroj: Bloomberg Terminal

Pohyby na trhu v tomto roku ovplyvňuje mnoho faktorov. Prakticky neexistuje týždeň, kedy by sa niečo dôležité nestalo. Hneď na začiatku roka začali medzi sebou bojovať dve veľké technologické spoločnosti – Microsoft a Alphabet – v oblasti vývoja a integrácie umelej inteligencie. O niekoľko mesiacov neskôr prišla kríza v americkom bankovom sektore, ktorá sa rozšírila aj do Európy. K tomu všetkému na trhy vstupujú aj centrálne banky, ktoré sa stretli aj tento týždeň. Americký Fed a európska ECB však teraz hovoria, že možno už skončili so zvyšovaním úrokových sadzieb a že ďalší vývoj bude závisieť od toho, aké údaje budú prichádzať z ekonomík. Ak banky už sadzby nezvýšia, akciové trhy by si pravdepodobne mohli vydýchnuť. Akcie však už teraz na tento vývoj reagujú pozitívne, keďže americké indexy klesli zo svojich maxím len o 5 až 8 % a európske indexy sa pohybujú tesne okolo svojich maxím. To samozrejme môže poskytnúť zaujímavé obchodné a investičné príležitosti. 

Akciové trhy však v posledných týždňoch rozkolísala aj výsledková sezóna. Najväčšie svetové spoločnosti zverejňujú svoje výsledky za druhý štvrťrok tohto roka a môžem povedať, že zatiaľ sú veľmi dobré. Azda najviac bol svet zvedavý na výsledky veľkých technologických spoločností. Pozrime sa teda aj na ne. 

Výsledky technologických gigantov

Spoločnosť Microsoft bola prvá, ktorá priniesla výsledky. Ten je od začiatku roka na dobrej ceste, keďže nástroje umelej inteligencie, na ktorých pracuje v rámci projektu OpenAI, sa veľmi dobre ujali a jeho akcie pred časom prekonali historické maximá. Investori tak boli zvedaví, či sa to odrazí aj na výsledkoch. Microsoft zverejnil čísla, ktoré boli celkom dobré, ale skrátka, investori možno čakali trochu viac. Cloud Azure, ktorý bol v posledných rokoch hlavným motorom rastu Microsoftu, sa naďalej spomaľoval a segment desktopov a licencií na Windows klesal už niekoľko štvrťrokov po sebe. V dôsledku toho akcie po zverejnení výsledkov oslabili približne o 4 %. 

Druhou veľkou technologickou spoločnosťou bol Alphabet. Je to materská spoločnosť spoločnosti Google a uplynulý štvrťrok pre ňu nebol najlepší. Už počas minulého roka začala spoločnosť pociťovať pokles v reklamnom segmente. Veľké spoločnosti sa obávali, že ich čakajú ťažké časy, a preto na reklamu v Googli vynakladali menej prostriedkov. Do boja vstúpil aj Microsoft, ktorý začiatkom roka vyhlásil Googlu otvorenú vojnu, pretože mu chcel prostredníctvom nástrojov umelej inteligencie vo vyhľadávaní vziať podiel na trhu. Teraz však Google dosiahol vyššie príjmy a zisky, ako sa očakávalo, a cloud, ktorý poskytuje iným spoločnostiam, začína prinášať aj pekné výnosy. Google je teda na koni a v tomto prípade akcie reagovali rastom o 6 %. 

Treťou významnou technologickou spoločnosťou bola Meta. Tá mala katastrofálny rok 2022, keď jej akcie stratili viac ako 70 %. Spoločnosť však zažíva veľký návrat a od začiatku roka akcie vzrástli približne o 150 %. Pred niekoľkými dňami Meta zverejnila výsledky, ktoré prekonali všetky očakávania. Meta dosiahla vyššie príjmy, zisky, počet používateľov a zaznamenáva aj rastúci dopyt po reklame. Meta tiež výrazne zvýšila svoj výhľad na aktuálny štvrťrok, ktorý v ideálnom prípade počíta s rastom tržieb až o 20 %. Akcie po zverejnení výsledkov vzrástli až o približne 9 %, hoci neskôr časť ziskov vymazali. Nič to však nemení na skutočnosti, že Meta je jednou z najvýkonnejších akcií v tomto roku. 

Z významných technologických spoločností budú v najbližších týždňoch svoje výsledky oznamovať Apple, Amazon a NVIDIA, takže je isté, že trhy opäť zaznamenajú zaujímavé pohyby. Na našom YouTube kanáli XTB Česká republika a Slovensko pravidelne prinášame živé komentáre. Porovnali sme výkonnosť šiestich vyššie uvedených akcií. Apple od začiatku roka pridal 49 %, Microsoft 39 %, Alphabet 47 %, Amazon 53 %, Meta 159 % a NVIDIA dokonca 214 %. 

Zdroj: Bloomberg Terminál

Výsledky automobilového sektoru

Nemôžeme zabudnúť ani na automobilový sektor, ktorému sme sa podrobne venovali v našom najnovšom e-booku, zameranému špeciálne na automobilový sektor. Svoje výsledky oznámila aj spoločnosť Tesla, ktorá je už niekoľko rokov miláčikom akciových investorov. Tesla tiež prekonala odhady, pokiaľ ide o tržby a zisk, ale v rámci výsledkov sa objavilo niekoľko zaujímavých sprievodných komentárov. Najväčšia svetová automobilka zaznamenala nižšie marže, keďže v posledných mesiacoch musela niekoľkokrát znížiť ceny predávaných automobilov, aby podporila klesajúci dopyt. Elon Musk v telefonáte s investormi uviedol, že je možné, že vzhľadom na stále nie ideálnu hospodársku situáciu bude Tesla v tomto postupe pokračovať, čo by mohlo marže ešte viac znížiť. Akcie na túto správu reagovali poklesom o približne 10 %. 

Zaujímavé výsledky vykázala aj skupina Stellantis, do ktorej patria značky Jeep, Fiat, Citroën, Peugeot, Opel a Alfa Romeo. V prvom polroku dosiahla zisk 11 mld. Zisk sa medziročne zvýšil o 37 % a predaj vzrástol o 12 %, k čomu prispeli elektrické a nízkoemisné automobily, ktoré vzrástli o takmer 30 %. Spoločnosť tiež znížila náklady a profitovala zo zlúčenia mnohých značiek, ktoré sú teraz pod jednou strechou. Akcie spoločnosti v posledných dňoch vzrástli približne o 7 %. 

Ako sa darilo akciám automobiliek od začiatku roka, si môžete pozrieť nižšie. Akcie Tesly vzrástli o 108 %, Stellantisu o 49 %, BMW o 43 %, Volkswagenu o 12 %, čínskeho výrobcu elektromobilov Nio o 36 % a amerického GM o 16 %. Takže akcie výrobcov automobilov, konvenčných aj elektrických, sa tiež pekne pohli. 

Zdroj: Bloomberg Terminal

Ak sa chcete dozvedieť viac o automobilovom sektore, pripravili sme na túto tému e-book, ktorý je bezplatne k dispozícii na tomto odkaze: 

https://sk.xtb.com/investovanie-v-automobilovom-sektore  

Ohodnoť článok