V technologickom sektore musia firmy neustále inovovať, aby zostali relevantné a plnili očakávania svojich klientov. Aj broker XTB si toho je vedomý a v priebehu roku 2023 predstavil hneď niekoľko produktových noviniek. V tomto článku sa pozrieme na tie najzásadnejšie z nich a priblížime, kam chce spoločnosť smerovať v blízkej budúcnosti.

  • Úrok z neinvestovaných prostriedkov

Začnime od konca. Najčerstvejšou novinkou je úrok z neinvestovaných prostriedkov, ktorý bol zavedený 6. 11. 2023. Vďaka tejto službe spoločnosť vypláca všetkým českým aj slovenským klientom úroky z ich voľných prostriedkov na mesačnej báze. V súčasnosti je táto možnosť dostupná pre účty vedené v EUR a USD. České koruny by mali byť pridané v blízkej budúcnosti.

Výška samotných úrokov je variabilná, aktuálne sa môžete tešiť z úroku až 5 % pre doláre a až 3,8 % pre eurá. Úročenie nie je nutné akokoľvek aktivovať, má naň nárok každý klient, podobne ako tomu je pri klasických sporiacich účtoch v banke. Vaše peniaze tak vďaka úročeniu „pracujú” aj v čase, keď čakáte na ďalšiu investičnú príležitosť.

  • Investičné plány

Druhou zásadnou novinkou posledných týždňov bolo predstavenie Investičných plánov. Tento produkt, si dáva za cieľ čo možno najviac zjednodušiť dlhodobé investovanie. V rámci investičného plánu si tak klient vyberie svoje obľúbené ETF, nastaví si, aké percentuálne zastúpenie by každé z nich v pláne malo mať, a potom len pravidelne investuje zvolenú čiastku do daného plánu. Platforma potom sama rozdeľuje prostriedky a nakupuje všetky požadované ETF podľa nastaveného rozloženia. Navyše Investičné plány nie sú spojené so žiadnym špeciálnym poplatkom. Vzťahujú sa na ne rovnaké pravidlá ako na bežné akcie a ETF v XTB, teda obchodovanie bez poplatkov až do mesačného objemu 100 000 EUR.

V súčasnej dobe sú Investičné plány v počiatočnej verzii. V blízkej budúcnosti sú pre tento produkt naplánované ďalšie vylepšenia, ako napríklad kompletná automatizácia celého nákupného procesu a mnoho ďalšieho.

Z týchto nových služieb je jasné, že XTB už dlho nie je iba CFD brokerom, ktorým kedysi bývalo. Trading bude vždy súčasťou biznisu spoločnosti, avšak v posledných rokoch sa spoločnosť rozrastá stále viac aj do investičnej sféry, a to s jasným cieľom – stať sa „one stop shop” pre všetko týkajúce sa financií. Už teraz má k tomuto cieľu dobre nakročené.

Pre traderov je dostupná vlastná obchodná platforma a celý rad CFD inštrumentov od komodít cez kryptomeny, až po indexy a CFD pákové akcie aj ETF. Na druhej strane majú investori možnosť nákupu skutočných akcií a ETF bez poplatkov aj vo Frakciách alebo Investičných plánoch a teraz navyše vďaka úročeniu voľných prostriedkov Vaše peniaze ani nemusia byť priamo zainvestované, aby zarábali.

Aj napriek radu nových služieb však edukácia zostáva u XTB kľúčovým aspektom. Stále tak ponúka celý rad vzdelávacích akcií a materiálov. Aktuálnym príkladom je Online investičná konferencia, ktorá prebehla na konci novembra. Pokiaľ Vás zaujíma makroekonomická situácia, big tech a rad ďalších zásadných tém z finančných trhov, záznam celej akcie nájdete tu: https://sk.xtb.com/online-investicna-konferencia-2023.

Ohodnoť článok