Rok sa pomaly chýli ku koncu, ale akciové trhy stále prinášajú množstvo zaujímavých udalostí. Pozrime sa na ne spolu s Tomášom Vrankom.

Americkí demokrati neskončili v midterms voľbách až tak zle, ako sa pôvodne očakávalo. Donald Trump tiež oznámil, že sa chce o 2 roky opäť uchádzať o kreslo amerického prezidenta. Posledný mesiac sa tiež prevalili problémy kryptoburzy FTX, ktoré rozhýbali celý tento rok. Okrem toho potvrdil v Číne svoje postavenie súčasný prezident, ktorý sa ale musel zaoberať aj rozsiahlymi nepokojmi. Tie spôsobujú príliš prísne pravidlá v oblasti covidových obmedzení. Zaujímavou udalosťou bolo aj Tweetovanie Elona Muska, ktorý sa pustil do spoločnosti Apple. V rámci minulého mesiaca tiež prebehla naša Investičná konferencia, z ktorej si už môžete pozrieť záznamy.

Niekoľko zaujímavých udalostí sa odohralo aj v rámci firiem, ktorých akcie máme v portfóliu. Spoločnosť Lockheed Martin oznámila, že bude zvyšovať ceny svojich stíhačiek F-35. Dôvodom je zlepšenie technológií, inflácia vstupov a problémy s logistikou. Nepokoje v Číne majú dopad aj na naše portfólio, keďže dodávateľ spoločnosti Apple, ktorým je Foxconn, pociťuje prerušenie výroby vo svojich závodoch v Číne. To pravdepodobne ešte viac zhorší už tak relatívne zlú situáciu v oblasti produkcie najnovšej modelovej rady iPhone 14 Pro, čo môže byť pre Apple obzvlášť počas vianočného kvartálu problémom. Veľmi nečakanou udalosťou je aj príchod staronového riaditeľa do čela spoločnosti Walt Disney. Okrem toho oznámila spoločnosť TSMC že výrazne zvýši investície do nových tovární v Arizone, čo určite pomôže americkým firmám znížiť závislosť v oblasti výroby čipov na Taiwane. Pri tomto oznámení boli okrem zástupcov TSM prítomní aj CEO Tim Cook a americký prezident Joe Biden.

A práve oblasť výroby čipov je segmentom, na ktorý sme sa tento mesiac v rámci portfólia zamerali. Nebudeme ale kupovať akcie žiadneho návrhára ani výrobcu čipov a vrátime sa ešte o krok späť. Do portfólia prikúpime akcie holandskej spoločnosti ASML. Táto spoločnosť síce nie je moc známa, avšak tento text čítate pravdepodobne na zariadení, v ktorom je čip vyrobený pomocou stroja od ASML. Firma sa teda zameriava na výrobu najpokročilejších litografických systémov, ktoré dodáva výrobcom čipov. Medzi nich patria napríklad výrobcovia logických čipov TSMC, Intel, Samsung Electronics, ale aj mnoho výrobcov pamäťových čipov.

Na ASML je doslova odkázaný celý svet, obzvlášť v oblasti produkcie najsofistikovanejších čipov, ktoré sa nachádzajú vo vysoko výkonných zariadeniach. ASML totiž vyrába stroje EUV, pomocou ktorých sa tieto čipy veľmi komplikovane vyrábajú. Jeden takýto stroj môže stáť aj viac ako 150 miliónov EUR a žiadna iná firma na svete nie je schopná túto technológiu zreplikovať. Inak povedané, ak by ASML prestala fungovať, najväčší svetový výrobcovia čipov by nemali stroje na ich výrobu, čo z ASML robí hráča s obrovskou konkurenčnou výhodou a veľkou mierou takzvanej pricing power. Technológie firmy sú natoľko dobré, že má nakontraktované objednávky na roky vopred.

Firma ako taká je teda veľmi silná a podniká na vysoko rastovom trhu. Koncový trh s čipmi sa má podľa odhadov ASML do konca dekády zdvojnásobiť, z čoho bude ťažiť práve táto táto spoločnosť bez ohľadu na to, ktorému výrobcovi čipov sa bude najviac dariť.To, že ASML prakticky nemá konkurenciu, zákazky sa jej len hrnú a podniká na rastovom trhu má však aj svoje negatívne stránky. Za jednu z nich môžeme považovať jej ocenenie, ktoré je vysoké, firma sa obchoduje za zhruba 40 násobok ročných ziskov.

Podrobnejšie informácie o vyššie uvedených témach nájdete v tohto mesačnom videu Akciové Portfólio Tomáše Vranky, ku ktorému sa dostanete prostredníctvom tohto odkazu:

https://sk.xtb.com/akciove-portfolio-tomasa-vranku

Ohodnoť článok