Najhorší možný scenár – ruská invázia na Ukrajinu – sa napĺňa. Samozrejme, odsudzujeme túto bezprecedentnú agresiu. V tomto dokumente sa snažíme analyzovať ekonomické dôsledky invázie a jej vplyv na finančné trhy.

Cena ropy prekonala 100 dolárov za barel

Rusko je kľúčovým hráčom na trhu s energetickými komoditami. Zvlášť dôležité je pre Európu. Situácia ohľadne ropy dobre dokumentuje súčasné napätie. Cena prekonala úroveň 100 dolárov za barel prvýkrát od roku 2014. Rusko exportuje okolo 5 miliónov barelov ropy denne. Ide približne o 5 % globálneho dopytu. Okolo polovice tohto objemu sa importuje do Európskej únie. Ak by sa Západ rozhodol Rusko odrezať od globálneho platobného systému SWIFT, tak by ruské exporty do EÚ mohli byť zastavené. V prípade tohto scenára čakáme vzostup ceny ropy o ďalších 20 – 30 dolárov za barel. Podľa nášho názoru dosahuje vojnové rizikové prémium v ​​aktuálnej cene ropy 15 – 20 dolárov za barel.

Európa je hlavným importérom ruskej ropy. Zdroj: Bloomberg, XTB Research

Rally na zlate a paládiu

Konflikt je hlavným fundamentom rastu ceny zlata na finančných trhoch. Nie je to prvýkrát, keď zlato preukazuje svoju rolu bezpečného prístavu v dobách geopolitických konfliktov. Cena jednej unce zlata dnes rastie o 3 % a blíži sa k 1970 dolárom. Nachádza sa teda len približne 100 dolárov pod historickým maximom.

Rusko je významným producentom paládia – dôležitého kovu pre automobilový sektor. Zdroj: Bloomberg, XTB Research

Rusko je dôležitým producentom paládia. Ide o kľúčový kov na výrobu katalyzátorov pre automobilový sektor. Ceny paládia dnes vyskočili o takmer 8 %.

Strach znamená výpredaj na trhoch

Globálne akciové trhy zažívajú najväčší úder od začiatku roku 2020. Neistota je teraz najdôležitejším motorom globálnych akciových trhov, pretože investori nevedia, čo príde ďalej. Korekcia na futures Nasdaq-100 sa dnes prehĺbila a presiahla 20 %. Technologické akcie sa tak ocitli v medveďom trhu. Veľkú časť tohto poklesu však spôsobilo očakávanie zrýchleného uťahovania menovej politiky Fedu. Futures kontrakty na nemecký DAX klesli od polovice januára približne o 15 % a obchodujú sa blízko predpandemických maxím.

Pod obrázkom: DE30 sa obchoduje v blízkosti predpandemických maxím. Zdroj: xStation5

Business na Ukrajine je v nebezpečenstve

Nemalo by byť prekvapením, že najväčší zásah zaznamenali ruské spoločnosti a spoločnosti s veľkou expozíciou na ruskom trhu. Hlavný ruský index RTS klesol o viac ako 60 % z maxima dosiahnutého v októbri 2021. Dnes sa krátko obchodoval pod minimom z roku 2020! Spoločnosť, ktorá stojí za zmienku je Polymetal International – jej akcie na londýnskej burze klesajú o viac ako 30 %, pretože trh sa obáva, že sankcie zasiahnu britsko-ruské spoločnosti. Renault je tiež zasiahnutý, pretože Rusko je pre spoločnosť druhým najväčším trhom. Banky s veľkou expozíciou v Rusku – UniCredit a Societe Generale – tiež silne klesajú.

Ešte vyššia inflácia

Z ekonomického hľadiska je situácia jasná – vojenský konflikt bude zdrojom nového inflačného impulzu. Ceny takmer všetkých komodít rastú, a najmä energetických komodít. V prípade komoditných trhov však bude veľmi záležať na tom, ako konflikt ovplyvní logistiku. Stojí za zmienku, že globálne odberateľsko-dodávateľské reťazce sa ešte nespamätali z pandémie. Teraz sa objavuje ďalší negatívny faktor. Podľa newyorského Fed indexu sú globálne dodávateľské reťazce najnapätejšie v histórii.

Bolehlav centrálnych bankárov

Panika po zásahu Covid-19 trvala veľmi krátko, a to vďaka obrovskej podpore centrálnych bánk. Takáto akcia je však teraz nepravdepodobná. Pretože konflikt je inflačný a má väčší vplyv na ponuku a logistiku ako na dopyt, stáva sa inflácia pre hlavné centrálne banky ešte väčším problémom. Na druhej strane by rýchle sprísnenie menovej politiky len umocnilo turbulencie na trhu. Podľa nášho názoru budú hlavné centrálne banky pokračovať v avizovanom sprísňovaní politiky. Riziko zvýšenia sadzieb o 50 bázických bodov zo strany Fedu v marci kleslo, ale zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov vyzerá ako hotová vec.

Čo môžeme čakať ďalej?

Kľúčovou otázkou pre globálne trhy teraz je: Ako bude ďalej konflikt eskalovať? Odpoveď na túto otázku bude kľúčová na upokojenie trhov. Akonáhle bude zodpovedaná, tak kalkulácia dopadov konfliktu a sankcií preváži nad špekuláciami. Následne bude jasnejšie, ako veľmi sa bude musieť svetová ekonomika prispôsobiť novému poriadku.

Ohodnoť článok