Posledné roky boli na trhoch ako na horskej dráhe, po bleskovom krachu na začiatku pandémie sme zažili euforický vzostup, aby sme v druhej polovici roka 2022 začali opäť klesať. Čo by sme teda mohli vidieť v roku 2023? Nastane recesia alebo obrat? Samozrejme, nikto nedokáže predpovedať budúcnosť, ale môžeme určiť najdôležitejšie aspekty, na ktoré sa treba zamerať. Preto analytický tím XTB pripravil report zameranú na túto tému so siedmimi kľúčovými otázkami a následnou analýzou situácií, ktoré nám môžu pomôcť pri orientácii na trhoch v nasledujúcom roku.

O aké témy ide?

USA a ich hospodárska situácia

Či sa nám to páči alebo nie, Amerika, jej hospodárstvo a mena sú ústredným bodom celého sveta. Spojené štáty, podobne ako zvyšok sveta, zápasia s vysokou infláciou, ktorá síce nie je taká vysoká ako u nás, ale napriek tomu predstavuje veľký problém. Ak má dôjsť k pozitívnej zmene, inflácia musí začať klesať, čo by malo viesť aj k zmene správania Fedu. Pre nás je preto dôležité, či inflácia v USA klesne a či sa dočkáme obratu Fedu, t. j. začiatku znižovania úrokových sadzieb v USA.

Vojna na Ukrajine

Konflikt na Ukrajine nepochybne predstavuje mnoho problémov a európsky kontinent je ním zasiahnutý viac ako ktorýkoľvek iný región. Bez upokojenia situácie bude pre Európu veľmi ťažké naplno využiť svoj hospodársky potenciál.

Ceny ropy a plynu

S témou Ukrajiny úzko súvisia aj ceny komodít, najmä ropy a plynu. Tie predstavujú problém nielen pre bežných občanov, ale aj pre celé hospodárstvo. Ak ceny zostanú vysoké, náklady spoločností budú vysoké, čo zdražuje celkový produkt, čo zhoršuje celkové problémy na trhoch v mnohých odvetviach. Pokles ich cien by preto mohol prispieť k zlepšeniu celej situácie.

Realitná bublina v Číne

Hoci v posledných mesiacoch nebolo o čínskom realitnom sektore toľko počuť, problémy stále pretrvávajú. Čína je po USA druhou najväčšou ekonomikou sveta a v prípade problémov sa dá očakávať, že sa situácia rozšíri aj za jej hranice. Okrem bubliny v realitnom sektore čelila krajina v posledných mesiacoch aj problémom s obmedzeniami v oblasti covidu, masovými protestmi a celkovými negatívnymi účinkami spojenými s pozastavením hospodárskeho rastu. Pre trhy je preto veľmi dôležité, aby sa situácia v Číne aspoň zatiaľ nezhoršila.

Krypto priemysel a jeho škandály

Svet kryptomien prechádza pravdepodobne najhorším obdobím vo svojej histórii. Krach jednej z najväčších kryptomien Terra/Luna, pád druhej najväčšej kryptoburzy na svete FTX a mnohé ďalšie problémy zrazili tento trh na kolená. Bude sa ešte môcť zotaviť, alebo je to naozaj koniec?

Dočkáme sa hospodárskej recesie?

Slovo recesia už niekoľko mesiacov straší investorov. Ak budú uvedené problémy pretrvávať alebo sa dokonca zhoršia, pravdepodobnosť recesie bude vysoká. Situáciu je preto určite potrebné monitorovať. Skutočná recesia by bola problémom pre väčšinu portfólií a investícií.

Ak máte záujem dozvedieť sa o týchto témach viac, celá analytická správa vrátane kompletnej analýzy situácií je bezplatne k dispozícii na webovej stránke XTB tu: https://sk.xtb.com/trhovy-vyhlad-2023

5/5 - (1 vote)