Výsledková sezóna sa pomaly končí, ale niekoľko populárnych spoločností ešte minulý týždeň zverejnilo svoje výsledky. Analytik XTB Tomáš Vranka zhrnul tie najzaujímavejšie: Berkshire Hathaway, Palantir, Walt Disney a Alibaba.

Berkshire Hathaway

Investičný konglomerát vedený legendárnym investorom Warrenom Buffettom patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie spoločnosti medzi investormi na celom svete. Firma dosiahla zisk vo výške 10 miliárd USD, čo je medziročne viac o takmer 7 %. Táto spoločnosť sa zvykne používať ako zrkadlo takzvanej starej americkej ekonomiky, keďže pod ňu patrí mnoho  firiem z oblasti služieb, obchodu, priemyslu, poisťovníctva, energetiky či dopravy. Práve široké rozkročenie firmy dokáže teda zrkadliť to, čo sa reálne v ekonomike deje. Čísla za posledné 3 mesiace boli síce dobré, avšak firma eviduje náznaky útlmu vo viacerých oblastiach – výroba, priemysel či doprava. Okrem toho Berkshire reportovala aj zmenu hodnoty akciových pozícií, ktoré vzrástli o desiatky miliárd USD. Rast portfólia ťahala najmä spoločnosť Apple, ktorá je jednoznačne najväčšou akciovou pozíciu Berkshire. Pri tejto metrike však sám Buffett uvádza, že by jej investori nemali prikladať veľký význam, keďže hodnota akciových pozícií sa mení v závislosti od toho, aká nálada je na trhu. Nemá teda zmysel vyhodnocovať dlhodobé investície na takejto kvartálnej báze. Zaujímavé je aj to, že firma momentálne drží v hotovosti viac ako 147 miliárd USD a nerobila žiadne veľké nákupy. Warren Buffett teda zrejme verí, že akcie sú drahé a preto žiadnu pozíciu významne nenavyšoval. Akcie reagovali rastom o 4 %.

Palantir

Obľúbená rastová akcia posledných rokov doručila výsledky, ktoré boli približne v súlade s očakávaniami. Firme rástli tržby o 13 %, čo na prvý pohľad vyzerá dobre, avšak na takúto rastovú spoločnosť to nie je optimálne číslo. Palantiru ale rástlo prakticky všetko naprieč segmentami – súkromný aj vládny v USA a aj mimo USA. Firma teda každým kvartálom naberá nových zákazníkov, čo je pre ňu kľúčové. Výsledky okrem samotných čísel priniesli aj jednu zaujímavú informáciu. Palantir je totiž už tretí kvartál po sebe v zisku a jedno z kritérií pre zaradenie do indexu S&P 500 je práve to, že musí byť daná firma v zisku 4 kvartály po sebe. Ak by sa Palantir v zisku udržal aj počas aktuálneho štvrťroku, splnil by úvodné kritérium pre zaradenie do indexu. Ak by sem firma bola časom naozaj zaradená, mohlo by jej to výhľadovo pomôcť už len z reputačného hľadiska nehovoriac o tom, že vďaka pasívnemu investovaniu by sa akcie dostali aj do mnohých ETF, čo by malo zvýšiť dopyt a aj ich cenu. Akcie po výsledkoch klesli za dva dni o približne 15 %.

Walt Disney

Výsledky priniesol aj americký gigant z oblasti médií a zábavy. Výsledky boli v tomto prípade zmiešané, keďže sa dobre darilo segmentu zábavných parkov, lodí a hotelov. Disneymu tu pomohol reopening v Číne, vďaka ktorému mu pekne vzrástli tržby. Rast na domácom trhu nebol ani zďaleka taký veľký, avšak segmentu sa ako celku darilo dobre. Horšie to však bolo v rámci mediálneho segmentu, kde spadajú filmové štúdiá, káblové televízie a streamovacie platformy. Káblová televízia dlhodobo vymiera, čo potvrdil aj posledný kvartál. V oblasti streamovania, ktoré je pre budúcnosť firmy kľúčové, Disneymu dokonca ubudli predplatitelia. Ak ale čísla rozmeníme na drobné tak uvidíme, že celá strata spočíva v poklese počtu predplatiteľov v Indii. Tam Disney prevádzkoval streamovaciu platformu v rámci ktorej streamoval aj domácu kriketovú ligu, ktorá tam je veľmi obľúbená a strata práv na vysielanie spôsobila, že si službu mnoho predplatiteľov zrušilo. CEO firmy oznámil ďalšie zvýšenie cien predplatného Disney+ a zahájenie boja proti zdieľaniu hesiel medzi používateľmi, s ktorým majú problém všetky streamovacie platformy. V prípade Disneyho teda bolo niečo dobré a niečo horšie. Investori zvýšenie cien a boj proti zneužívaniu hesiel ocenili a akcie vzrástli o približne 2 %.

Alibaba

Zrejme najznámejšia Čínska spoločnosť má za sebou ťažké roky a jej akcie od maxím oslabili o približne 80 %. Z prepadu sa firma stále nevie spamätať a v poslednej dobe jej nepomohli ani problémy v samotnej čínskej ekonomike. Výsledky, ktoré ale Alibaba teraz priniesla, neboli vôbec zle. Firme rástli tržby o 14 %, čo je najväčší rast za posledné približne 2 roky. Zisk medziročne vzrástol dokonca o približne 50 %. Dobre sa darilo online obchodu v Číne, ale aj v zahraničí. Pekné čísla tiež priniesol ich segment logistiky a paradoxom bolo to, že najpomalšie spomedzi všetkých segmentov rástol práve cloud. Ten je u ostatných technologických firiem (Microsoft, Alphabet, Amazon) práve tým, čo ťahá rast celej firmy, čínsky trh je ale veľmi špecifický a cloud teda z hľadiska tržieb rástol iba o 4 %. Dôležité tu ale je, že sa cloud konečne dostáva do zisku, ktorý pekne rastie, aj keď je v číselnom vyjadrení stále relatívne malý. Posledné výsledky v tomto prípade teda boli veľmi dobré. Akcie Alibaby reagovali rastom o 5 %.

So všetkými týmito akciami môžete obchodovať na XTB bez poplatkov a s použitím Frakčných akcií už od 10 USD. Odkaz na otvorenie reálneho účtu: https://www.xtb.com/sk/realny-ucet 

4/5 - (1 vote)