Support a rezistencia sú základom technickej analýzy. Aj keď sa vám táto časť analýzy môže zdať primitívne jednoduchá, traderi s nimi dokážu dosiahnuť zaujímavý pomer rizika a zisku. Ak si myslíte, že o supportoch a rezistenciách viete všetko, možno vás prekvapia nasledujúce 4 body.

Nejde o čiary, ale oblasti

Zrejme za to môže teória v rôznych článkoch a knihách, pretože veľa obchodníkov si myslí, že support / rezistencia je čiara, alebo konkrétna cena v grafe. Získavaním skúseností ale zistíte, že ide o oblasti, nie presné čiary.

Ako môžete vidieť na priloženom grafe nižšie, support som si zakreslil ako cenovú zónu, v ktorej dochádza k aktivovaniu nákupných objednávok. V porovnaní s jednou linkou/čiarou získavam oveľa lepší prehľad, kde všade dochádza k nákupnému tlaku.

Graf USD/CHF H1 – zakreslenie rezistentnej zóny, od ktorej sa cena niekoľkokrát odrazila

Môžeme ich podporiť ďalšími nástrojmi technickej analýzy

Najlepší spôsob, ako zvýšiť pravdepodobnosť toho, že tieto supportné a rezistentné úrovne budú fungovať, je podporiť si ich ďalšími nástrojmi technickej analýzy, napr. indikátormi alebo Fibonacciho úrovňami.

Nižšie pripájam graf EUR/JPY H4 – ako môžete vidieť, support je podporený oscilátorom, ktorý mi v momente testovania supportu indikuje prepredanú zónu (nákupný signál), čiže možný odraz od tejto supportnej zóny. Ako vidieť, cena sa od tejto úrovne odrazila.

Graf GBP/CHF – Fibonacciho retracementy ako rezistencia

Pri zakresľovaní je vhodné použiť aj dlhšie časové rámce

Napríklad, ak obchodujete na 30 minútovom grafe a zakresľujete si zónu suportu alebo rezistencie, oddiaľte si graf, aby ste získali celkový prehľad o historických cenách a tieto zóny čo najlepšie zakreslili.

Napríklad na kratšom čas. rámci H1 sa vám môže javiť, že rezistencia je tvorená iba v dvoch bodoch, pričom po prepnutí na dlhší timeframe H4 – D1 zistíte, že ide o dlhodobú rezistentnú zónu, od ktorej sa cena v minulosti odrazila hneď niekoľkokrát.

Čím viackrát je táto úroveň testovaná v kratšom čase, tým je slabšia

Keď nám vzniká support, znamená to, že je na tejto cenovej úrovni dostatočný tlak nakupujúcich. Aktivuje sa tu množstvo nákupných objednávok, čo neskôr znamená, že tu už nie je viac kúpnej sily a táto supportná úroveň je postupne prelomená.

Trader Ryaner Teo to vysvetľuje tým, že je nepravdepodobné, že budú v krátkom čase doplnené tak rýchlo nové nákupné objednávky. Takže ak je táto úroveň v krátkom čase testovaná viackrát, stáva sa slabšou.

To isté platí aj pre rezistentné zóny.

5/5 - (8 votes)